27 stycznia 2016

Będzie nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

Będzie nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. 27 stycznia Sejmowa Komisja Petycji zaakceptowała petycję (projekt ustawy) Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 o nowelizację ustawy.

Dyskusja była ożywiona. Stowarzyszenie postulowało zniesienie odznak opozycjonisty (jest bowiem już Krzyż Wolności i Solidarności), rady konsultacyjne przy urzędach marszałkowskich (zbędny wydatek), poszanowanie zasadę legalizmu (czyli uznania za równoważne z decyzjami o statusie opozycjonisty decyzje wydane przed dniem wejścia w życie ustawy potwierdzające działalność na rzecz nielegalnych organizacji, oraz uproszczenia procedury dla osób dysponujących orzeczeniami sądowymi ws. unieważnienia orzeczeń w związku z działalnością niepodległościową), podwyższenie świadczenia dla weterana do 880 zł i likwidacja przy tym kryterium dochodowego.
Poseł Latosiński z PIS stwierdził, iż jest mu przykro jak zostali traktowani działacze opozycji. Oburzenie sformułowaniami petycji wyraził przewodniczący Piechota (PO). W szczególności raziło go sformułowanie "jałmużna" i próbował wmówić, że byli opozycjoniści dostawali wielkie pieniądze w ramach unieważnienia orzeczeń (kto dostał to dostał, wielu z nich dostało kwoty symboliczne). Próbę zdezawuowania petycji podjął minister Ciechanowski z Urzędu Kombatantów, a na koniec wskazał że jest projekt nowelizacji przygotowana w Senacie (tylko że to kolejna pozorna ustawa, nieco podwyższa progi dochodowe). Jednak za dalszymi pracami opowiadali się przedstawiciel IPN i posłowie PIS. Ten punkt w końcu przeważył, nastąpią pracę nad ustawą.

3 komentarze:

  1. Nowelizacja jest konieczna!... Ustawa w obecnej formie to tylko bubel dla uspokojenia sumień tych, którzy się "dobrze urządzili" na naszych plecach...

    OdpowiedzUsuń
  2. Osoby które walczyły o odzyskanie niepodległości do roku 1980,(ROBCiO,Wolne Związki Zawodowe,NZS) powinny zostać specjalnie uhonorowane (przynajmniej jak kombatanci w/g ustawy)

    OdpowiedzUsuń
  3. Osoby represjonowane z powodów politycznych powinny być zrównane w prawach z osobami represjonowanymi (ustawa o kombatantach i osobach represjonowanych). Obecnie stworzono dwie kategorie osób represjonowanych, których uprawnienia zdecydowanie się różnią. Osoby represjonowane z powodów politycznych pozbawiono wszelkich przywilejów pracowniczych, a wiele z tych osób ciągle pracuje.

    OdpowiedzUsuń