Zbrodnie dokonywane na chrześcijanach w Iraku spełniają znamiona ludobójstwa i tak powinny być traktowane przez społeczność międzynarodową.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy 28 stycznia br. w przyjętej niemal jednomyślnie (117 głosów za, 1 przeciwko) rezolucji "Foreign Fighters in Syria and Iraq" określiło działania tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie mianem LUDOBÓJSTWA. Domagamy się, aby również UE i ONZ przyznały, że działania ISIS należy określać jako ludobójstwo. Taka kwalifikacja działań islamskich terrorystów pozwala na większe przeciwdziałanie tym zbrodniom.
Podpiszmy ważną petycję w tej sprawie:
Dwadzieścia lat temu chrześcijanie stanowili 20% ludności Iraku. Od tamtego czasu większość z nich została wypędzona. W samym Mosulu nie ma już chrześcijan od kilku lat, a grupa, która pozostała w kraju, cierpi prześladowania.
Uznanie, że ludobójstwo ma miejsce, nakłada na społeczność międzynarodową obowiązek działania - zapobiegania ludobójstwu na tyle, na ile jest to możliwe, obronę atakowanych społeczności oraz sądzenie i karanie odpowiedzialnych za nie przed sądami narodowymi i międzynarodowymi. Uznanie ludobójstwa jest zatem fundamentalnym krokiem do tego, aby społeczność międzynarodowa zaczęła działać. Niektóre państwa, np. Litwa już zakwalifikowały działania ISIS jako ludobójstwo. Teraz pora, aby to samo uczyniły UE i ONZ.
Parlament Europejski będzie głosował w tej sprawie 4 lutego br. (2016). W poprzedniej debacie na ten temat wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, p. Fréderica Mogherini, unikała używania terminu "ludobójstwo". Poprośmy Posłów do PE o odwagę nazwania tych zbrodni ludobójstwem w najbliższym głosowaniu!
Dziękuję Państwu za zaangażowanie w tej ważnej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie wraz z całym Zespołem CitizenGO,
Magdalena Korzekwa-Kaliszuk
Dyrektor Kampanii CitizenGO Polska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz