24 kwietnia 2014

GW: Wojna z użytkowaniem wieczystym. Czas na zmiany?

Jak informuje Gazeta Wyborcza - Zapewne już w przyszłym miesiącu zarejestrowany zostanie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie obywatelskiego projektu ustawy, która ma radykalnie obniżyć opłatę za użytkowanie wieczyste... Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste", podjęło się przygotowania projektu ustawy w połowie marca. Przypomnijmy, że zakłada on m.in. obniżenie procentowej stawki opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu przeznaczonego pod mieszkaniówkę z 1 do 0,3 proc. jego wartości.  ... 
Stowarzyszenie rozpoczęło zbieranie podpisów celem zgłoszenia Komitetu (potrzebne 1 tys. ważnych, czyli co najmniej 2 tysięcy jako, że część podpisów okazuje się z reguły nieważnych w związków z brakiem PESEL, wpisania innego adresu niż zameldowania itp), a nastepnie 100 tys podpisów w ciągu 3 miesięcy, by projekt mógł trafić do I czytania w Sejmie. Gazeta Wyborcza też wyjaśnia - po co ta ustawa? Czytamy - Opłaty za użytkowanie wieczyste dają się coraz mocniej we znaki zwłaszcza mieszkańcom największych aglomeracji. Nerwowo robi się zwłaszcza pod koniec roku, bo wtedy gminy rozsyłają zawiadomienia o podwyżkach... Użytkownicy wieczyści muszą też płacić gminie dodatkowo podatek od nieruchomości ... Warszawski notariusz Jerzy Olszewski uważa, że sprawa obłożenia gruntu podwójną daniną publiczną kwalifikuje się do Trybunału Konstytucyjnego. - To, że nie ma chętnego na złożenie takiej skargi wynika chyba tylko z obaw o stan finansów samorządów - mówi Olszewski. Stowarzyszenia Wieczyste proponuje w obywatelskim projekcie ustawy .. radykalne rozwiązanie - zwolnienie użytkowników wieczystych z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości w części dotyczącej gruntu. Oznacza to, że podatek obejmowałyby w dalszym ciągu mieszkanie lub dom.
Własność zamiast użytkowania. Obecnie można pozbyć się opłaty, przekształcając użytkowanie wieczystego we własność. Wiele gmin stosuje nawet zachęty w postaci wysokich bonifikat. Jednak w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych często barierą nie do pokonania jest wymóg, że jeśli jest kilku jego współużytkowników, wniosek muszą złożyć wszyscy jednocześnie. Co prawda wspólnota lub spółdzielnia może starać się o własność także wtedy, gdy taka jest wola mieszkańców, którzy mają co najmniej połowę udziałów w gruncie. Jednak sprzeciw jednego współużytkownika wieczystego może storpedować plan. W tej sytuacji spór rozstrzyga bowiem sąd, biorąc pod uwagę "cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli"... Dlatego obywatelski projekt ma umożliwić tego typu starania każdemu właścicielowi mieszkania z osobna. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz