Zamojskie Towarzystwo Rolnicze w związku z niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy ogłosiło przejazd protestacyjny ciągnikami rolniczymi w Hrubieszowie w dniu 20.12.2022 r. W proteście wezmą udział rolnicy z powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i chełmskiego. Zamojskie Towarzystwo Rolnicze domaga się wprowadzenia 50% stawki celnej na techniczne: zboża, rzepak, kukurydzę sprowadzane z Ukrainy, które stanowią potencjalne zagrożenie zdrowia i życia ludzi, zwierząt poprzez stosowanie ziarna technicznego jako surowca w młynach, zakładach tłuszczowych, wytwórniach pasz czy bezpośrednio w skarmianiu zwierząt. ZTR także domaga się w trybie natychmiastowym mechanizmu kaucji w imporcie zboża, rzepaku, kukurydzy z Ukrainy, która byłaby zwracana po opuszczeniu przez to ziarno terenu Polski. Ponadto wysunęło także postulat uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników z Polski południowo-wschodniej poprzez magazyny Elewarr oraz magazyny rolników po cenach GUS.
Kaucja, cła to decyzje Unii Europejskiej, która raz że wolno mieli, a dwa że szanse na zgody są nikłe - stwierdza dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, dziś współpracującego ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa "Korona" - Nie szukamy poklasku, tylko efektywnych rozwiązań. Głównym problemem to nie import ukraiński, tylko nadpodaż zbóż i rzepaku, m.in. wskutek rekordowych plonów zbóż i zapasów ubiegłorocznych, a także spadek cen skupowych, w części w wyniku spadku cen światowych, co powoduje nieopłacalność polskiego eksportu. Import z Ukrainy jest tylko dodatkiem, który pogłębia ten problem. Dlatego domagamy się jego zahamowania, ale musi to być robione z głową.
Zapytany o uruchomienie skupu interwencyjnego poprzez magazyny Elewarru - były prezes tej spółki odpowiedział Interwencja to kwestia unijna. Ale mamy pewne przemyślenia, które chcemy omówić z rządem. Dlatego zaproponowaliśmy powołanie zespołu przy premierze. Dlaczego takie usytuowanie, bo sprawa dotyczy nie tylko resortu rolnictwa, ale finansów czy aktywów państwowych. Pierwsze propozycje już zgłosiliśmy: kontrole fitosanitarne przy imporcie bez względu na przeznaczenie zboża (co rząd wdraża od początku grudnia) oraz przywrócenie stawki VAT na zboże importowane (co wciąż nie zostało zaakceptowane). Podkreślam nie chcemy uczestniczyć w wyścigu roszczeń i lamentów, tylko chcemy wypracowania rozwiązań, które ochronią polskie rolnictwo przed narastającym dramatem.
zob.
https://serwis21.blogspot.com/2022/12/czy-bedzie-zespo-ds-zboz-i-rzepaku-przy.html
https://serwis21.blogspot.com/2022/12/zrownowazony-eksport-i-import-zboz-z.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz