27 października 2022

Miała nie być procedowana, a jednak prace nad nowelizacją ustawy o biokomponentach trwają

We wrześniu wicepremier Henryk Kowalczyk stwierdził, że projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych nie będzie procedowany, w mocy pozostaną dotychczasowe przepisy. Przeciwko tej ustawie wypowiadał się jeszcze w lipcu przewodniczący prezydenckiej rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski, protestowały związki producentów rzepaku, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona", a apel do komisji sejmowej o odrzucenie zaproponowanych zmian wystosował były prezes Elewarru dr Daniel Alain Korona. Podobno o zaprzestaniu prac zadecydował sam Kaczyński.

Tymczasem 26/10/2022 ustawa powróciła na forum sejmu do II czytania, z propozycją poprawki tj. iż narodowy cel wskaźnikowy będzie wynosił 80%, zamiast proponowanych pierwotnych 60 a następnie 75% (w dotychczasowych przepisach od 1 stycznia 2023 r. miało być 85% zamiast 80%). Inne zapisy zmniejszające np. udział biokomponentów w oleju napędowym pozostały.


Co ulegnie zmianie:

wysokość współczynnika redukcyjnego, o którym mowa w art. 23 ust. 4, wynosi 0,82; 

Dotychczas: Rada Ministrów co dwa lata do dnia 15 czerwca, określa w drodze rozporządzenia, wysokość współczynników redukcyjnych, o których mowa w ust. 4, na kolejne dwa lata, biorąc pod uwagę warunki zaopatrzenia w biokomponenty i relacje cenowe na rynku biokomponentów i paliw ciekłych

3) minimalny udział biokomponentów, o którym mowa w art. 23b ust. 1, w oleju napędowym wynosi 5,2%; 

dotychczas: 3. Minimalny udział biokomponentów, o którym mowa w ust. 1, wynosi: 2) 6,2% – w oleju napędowym

4) udział biowęglowodorów ciekłych wykorzystanych przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy do realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 1, liczony według wartości opałowej, w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie drogowym i kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw ciekłych i biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium, nie może przekroczyć 0,9%; 

5) udział biokomponentów wytworzonych z surowców określonych w załączniku nr 1 do ustawy, liczony według wartości opałowej, w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie drogowym i kolejowym, rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej skutkującej trwałym wyzbyciem się tych paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne na tym terytorium, nie może przekroczyć 0,5%.



https://serwis21.blogspot.com/2022/09/nie-bedzie-nowelizacji-ustawy-o.html

https://serwis21.blogspot.com/2022/09/komisja-przyjmuje-nowelizacje-ustawy-o.html

https://serwis21.blogspot.com/2022/09/ws-nowelizacji-ustawy-o-biokomponentach.html

https://serwis21.blogspot.com/2022/09/odrzucic-zmiane-ustawy-o.html

https://serwis21.blogspot.com/2022/09/minister-rolnictwa-popar-nowelizacje.html

https://serwis21.blogspot.com/2022/08/zzr-korona-nowelizacja-ustawy-o.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz