27 października 2022

Inna rzeczywistość polityczna ministra, inna w rolnictwie. Zapaść hodowli świń

Minister rolnictwa i rozwoju wsi podsumował roczne swoje urzędował, i oczywiście przedstawiał je jako pasmo sukcesów. Tymczasem sytuacja jest zła, coraz gorsza, rolnicy są rozgoryczeni wbrew temu co sądzi minister Kowalczyk (fot. MRiRW). Do sukcesów swojego urzędowania minister Kowalczyk zaliczył ograniczenie występowania afrykańskiego pomoru świń i program Locha Plus. Zgodnie z przewidywaniami sytuacja na tym rynku uległa poprawie - powiedział Kowalczyk.

Czyżby? Spadek liczby ognisk ASF niekoniecznie odzwierciedla poprawę sytuację, skoro przedtem dotyczył mniejszych stad z wschodniej Polski, a teraz dużo większych z zachodniej. 

Na temat dramatycznej sytuacji trzody chlewnej i konieczności ponownego uruchomienia programu Locha Plus alarmowali na początku października przewodnicząca Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" - Aliny Ojdana oraz Daniel Alain Korona - były prezesa Elewarru, stwierdzali m.in...W dramatycznej sytuacji znaleźli się hodowcy trzody chlewnej, utrzymujący trzodę chlewną w strefach z ograniczeniami w związku z ASF, którzy sprzedali trzodę chlewną w I kwartale 2022 roku. Według obietnic Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Henryka Kowalczyka, tak jak w 2021 roku, miał zostać uruchomiony program dotyczący wyrównania kwoty utraconego dochodu, ze sprzedaży świń za I kwartał 2022 roku. Przypomnijmy, że rolnicy ze stref z ograniczeniami w związku z ASF w I kwartale 2022 roku, sprzedawali tuczniki poniżej kosztów produkcji w cenie 3,50 zł/kg żywca. Tym samym popadli w spiralę długów wobec firm paszowych i banków. Programu wyrównania kwot utraconych dochodów nie wprowadzono, a program Locha Plus zakończono choć spadek pogłowia trzody chlewnej nie ustał. Wezwanie organizacji producentów i ZZR Korona pozostały wciąż bez odpowiedzi. 

Tymczasem najnowsze dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazują na przyspieszenie procesu upadku hodowli trzody chlewnej. W III kwartale ubyło 2347 stad (3,81%) do 59,2 tys., 291 tys. świń (2,99% podczas gdy w II kwartale był spadek wynosił 0,6%) do 9,43 mln.

źródło: cenyrolnicze.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz