Krajowa Grupa Spożywcza miała stabilizować ceny. Jak informuje agroprofil, Krajowa Grupa spożywcza zdecydowała się na podniesienie kolejny raz stawki za buraki kontraktowane. Podczas posiedzenia negocjacyjnego z Radą Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zdecydowano, że zapłata za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% będzie wynosiła nie mniej niż 50 euro za 1 tonę netto. Dla porównania zarząd Tereos we Francji ustalił cenę buraka kontraktowane o zawartości cukru 16% na 40,04 euro/tona (a razem z bonusami 41,85 euro/tona). Czy można się dziwić, że ceny cukru są w Polsce wyższe niż w krajach zachodnich?
Nie dość tego, okazuje się że ceny buraka forsowane przez KGS są wyższe niż te proponowane przez pozostałe spółki cukrowe (niemieckie). Ceny buraków kontraktowanych przy uwzględnieniu stosowanego kursu euro wynoszą (stan na 17 października 2022): Krajowa Grupa Spożywcza: 236,95 zł/t, Nordzucker: 194,39 – 199,61 zł/t (w zależności od rodzaju umowy, Pfeifer & Langen: 223,20 zł/t a Südzucker: 207,44 zł/t (cena średnia).
A zatem to Krajowa Grupa Spożywcza forsuje wysokie ceny buraka, a tym samym docelowo cukru. Nieuchronnie doprowadzi to docelowo do sytuacji w której cukier importowany będzie tańszy od krajowego. Gdyby nie unijne kontygenty, już dzisiaj byłby zmasowany import, a konsumenci płaciliby taniej za cukier.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz