Przewodniczący Komisji uprzednio nie wyraził zgodny na udział przedstawiciela Stowarzyszenia Polskie Euro 2012, b. prezesa spółki Elewarr Daniela Alain Korony, który wypowiadał się publicznie za odrzuceniem projektu ustawy.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski próbował uzasadnić argumentował że Narodowy Cel Wskaźnikowy będzie zachowany (w wyniku proponowanej poprawki przez posła Tchórzewskiego) na 75%. Ponadto wskazywał na wojnę na Ukrainie. Otóż poprawka i tak zmniejsza Narodowy Cel Wskaźnikowy, albowiem od 1 stycznia 2023 zgodnie z dotychczasowymi przepisami miało obowiązywać 85% (80% dotyczył roku 2020-22).
Posłowie opozycji krytykowali projekt, ale złożyli tylko 2 poprawki: jedną ws. Narodowego Celu Wskaźnikowego na 80%, a drugą w sprawie skreślenia zapisu o braku kary w przypadku nie realizacji przez firmy Narodowego Centrum Wskaźnikowego. Romanowski uzasadnił obniżenie NCW wzrostem zużycia paliw w przyszłości, nie zważał na to że proponowane zmiany będą czynnikiem spadku cen rzepaku (i dochodów rolników).
Prezes Krajowego Zrzeszenia Rzepaku i Roślin Białkowych także wyraził krytyczne stanowisko odnośnie projektu, określając go jako legislacyjny potworek.
Ostatecznie odrzucono obie propozycje poprawek opozycji (14 głosami do 5), a przegłosowano wskaźnik 75%.
Posłowie krytykowali, ale ostatecznie projekt ustawy przyjęli (za 15 wstrzymało się 7 osób). Sprawozdawcą został poseł Krzysztof Tchórzewski.
zob.
https://serwis21.blogspot.com/2022/09/ws-nowelizacji-ustawy-o-biokomponentach.html
https://serwis21.blogspot.com/2022/09/odrzucic-zmiane-ustawy-o.html
https://serwis21.blogspot.com/2022/09/minister-rolnictwa-popar-nowelizacje.html
https://serwis21.blogspot.com/2022/08/zzr-korona-nowelizacja-ustawy-o.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz