9 września 2022

Nie będzie nawozów, jeżeli będzie odgórnie narzucona cena

 Pracujemy nad systemem takiego wsparcia, aby umożliwić rolnikom zakup nawozów po akceptowalnej cenie (...). Pracujemy nad tym, aby to była pomoc publiczna niezagrożona niedozwoloną pomocą publiczną w sensie przepisów Unii Europejskiej...- Wypracowujemy i szacujemy koszty takiego rozwiązania. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu to ogłosimy. To będzie ten element wsparcia i stymulacji powrotu do pełnej produkcji nawozów - powiedział wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

​​​Jak informuje portal topagrar.pl kilka dni temu minister Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami izb rolniczych w Częstochowie zadeklarował, że ceny nawozów będą odgórnie regulowane i będą wynosić ok. 3 tys. zł za tonę - Ten poziom, który ustalił rząd, czyli 3 tys. z małym okładem załóżmy jest już ceną akceptowalną.

Przypomnijmy cena na rynkach światowych mocznika 46N to ok. 897,5 euro czyli 4227 złotych. Obecnie do Polski, importerzy planują import i sprzedaż hurtową mocznika według naszych informacji po cenie powyżej 760 euro wzwyż (wliczając 6,5% cła) tj. 3580 złotych. 


Zapytani przez nas specjaliści stwierdzają, że niezgodne z zasadami unijnymi byłoby ograniczenie rynkowej ceny nawozów drogą nakazową przez rząd. Ponadto w sytuacji ceny maksymalnej ceny na poziomie 3 tys. złotych, można się spodziewać że importerzy przerzucą cały mocznik do innych krajów, gdzie będą oni realizować swoje wartości dodane, zamiast do Polski. W efekcie firmy państwowe będą musiały albo produkować nawozy po bardzo wysokich kosztach (w związku z ceną gazu) i sprzedawać ze stratą, albo też ograniczyć produkcję w celu zmniejszenia poziomu strat, a to oznacza że nawozy nie będą dostępne.


W rzeczywistości, interwencja Państwa jest zbędna, albowiem ceny nawozów wkrótce przestaną rosnąć, a nawet mogą zacząć spadać, w związku z faktem iż import tego towaru niesie dużą wartość dodaną, a zatem można się spodziewać zwiększonego importu, co automatycznie przełoży się na ceny.



zob. też

https://serwis21.blogspot.com/2022/09/czy-minrol-i-map-i-pracuja-nad-zbednym.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz