Rolnicy niepokoją się też nowelizacją ustawy o biopaliwach.
Nie tyle niepokoją się, co jest wiele nieporozumień w związku z biopaliwami. Niektórzy uważają, że te projekty nowelizacji, może jeszcze coś zmienimy, ale rolnicy w związku z tym obawiają się o ceny rzepaku, ale myślę, że rynek rzepaku nie jest zachwiany, zresztą znaczna część rzepaku jest eksportowana do Niemiec, my sprowadzamy z Niemiec z kolei biopaliwa, więc zawieszenie na ten rok i obniżenie celu wskaźnikowego o 20% myślę, że nie powinno być problemem, ale z kolei daje taki atut, że dzięki temu paliwo będzie trochę tańsze, a rolnicy korzystają też z paliwa (...).
https://www.radiopik.pl/21,2629,henryk-kowalczyk
Jak informują organizacje rolnicze, nowelizacja ustawy spowoduje zmniejszenie produkcji estrów o 400 tys. ton, co przekłada się na 1 mln ton rzepaku. Docelowo oznacza to spadek cen rzepaku, co dotknie około 100 tys. gospodarstw rolnych w Polsce. Nie zapewniono przy tym odpowiedniego wakacjo-legis, ustawa ma wejść 1 stycznia 2023 roku.
Nie będzie też tańszego paliwa. Jak wykazał w swoim apelu do Sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o odrzucenie nowelizacji ustawy (druk nr 2541) były prezes Elewarru Daniel Alain Korona (odwołany 13 lipca, mimo dobrych wyników Spółki) nowelizacja nie będzie miała wpływu na ceny paliw, co najwyżej, i to pod warunkiem że cena rzepaku nie spadnie (co jest prawdopodobne), spowoduje zmianę ceny o ... 1 grosz na litrze.
zob.
https://serwis21.blogspot.com/2022/08/zzr-korona-nowelizacja-ustawy-o.html
https://serwis21.blogspot.com/2022/09/odrzucic-zmiane-ustawy-o.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz