Sprawa petycji Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE/NSZZ "Wyzwolenie" dot. sytuacji równoległego zasiadania osób z kierownictwa CRW PKO BP w spółkach prywatnych nabrała kolejnego, nieoczekiwanego zwrotu akcji. Było zatem milczenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kierowanie wniosku o informację publiczną dotyczący tejże petycji do Komisji Nadzoru Finansowego i Ministra Finansów, odpowiedź Ministra Finansów iż nie otrzymał petycji, informacja KPRM że petycja nie jest petycją, a teraz Stowarzyszenie otrzymało właśnie odpowiedź z KPRM.
W piśmie z dnia 5 czerwca 2018 r. Nr DSO.ZAN.571.72.2018.AC, Kancelaria informuje że:
w związku z wystąpieniem przekazanym droga elektroniczną w dniu 29 marca 2018 r., wnoszącym o wyjaśnienie sytuacji w Centrum Restrukturyzacji i Windykacji Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. (PKO BP S.A., Bank, Spółka) oraz dokonanie zmian w Radzie Nadzorczej Banku, poniżej przedstawiam stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Skarb Państwa jako akcjonariusz będący właścicielem 29,43% udziału w kapitale zakładowym Spółki, posiada uprawnienia wynikające z praw korporacyjnych akcjonariusza, które są ściśle określone w przepisach prawa, w szczególności w Kodeksie spółek handlowych oraz Statucie Banku.
Wszelkie kwestie związane z prowadzeniem spraw Banku niezastrzeżone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa lub postanowieniami Statutu PKO BP S.A. dla Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej należą do kompetencji Zarządu.
Skarb Państwa, wykonując uprawnienia właścicielskie zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, nie posiada uprawnień do podejmowania bezpośrednich czynności kontrolnych lub ingerowania w działalność Zarządu Banku, w tym wydawania mu wiążących poleceń.
Właściwa w zakresie monitorowania i kontrolowania działań Zarządu Spółki w obszarze prowadzenia działalności podstawowej jest Rada Nadzorcza PKO BP S.A. Ponadto pragnę wskazać, iż spółka PKO BP S.A. posiada status spółki publicznej, której akcje notowane są na rynku regulowanym. Publiczny charakter Banku zapewnia transparentność i przejrzystość jego działania. PKO BP S.A. będąc spółką giełdową, zobowiązana jest m.in., zgodnie z właściwymi przepisami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, do przekazywania do publicznej wiadomości informacji bieżących i okresowych określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim. Zgodnie z art. 20 ww. ustawy emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie.
Jednocześnie informuję, że z uwagi na wynikające z Kodeksu spółek handlowych uprawnienie rady nadzorczej do nadzoru nad działalnością spółki, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała kopię petycji do Rady Nadzorczej PKO BP S.A. z prośbą o podjęcie czynności zmierzających do wyjaśnienia zarzutów w niej sformułowanych.
Przypominamy jednak, że wyjaśnienie kwestii CRW PKO BP to był jeden z 2 postulatów petycji. Drugim było dokonanie zmiany w Radzie Nadzorczej Banku. Czyżby Rada miała także wypowiedzieć się co do zmian w jej składzie?
Nie chce być Kasandrą,ale to może być kolejne zagranie w celu odwleczenia odpowiedzi.Rada za 2-3 miesiące odpowie okrągłym pisemkiem,że wszystko pod kontrolą i bez nieprawidłowości.I kolejne miesiące zyskane przez ekipę pana Beldegrin kosztem banku ; sowite pensje i nagrody z PKO w tym samym czasie załatwiene interesy prywatnych firm a sprawy w PKO leżące odłogiem (milionowe przedawnienia) lub kierowane do zewnętrznych firm (ponad połowa spraw czy nawet więcej za wynagrodzeniem prowozyjnym płaconym outsourcerom równolegle do pensji płaconych za to samo pracownikom w Gdyni)
OdpowiedzUsuń