7 czerwca Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odrzuciła jednogłośnie petycję Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 ws. zaliczenia okresów działalności na rzecz niepodległości z lata 1956-89 oraz represji za tą działalność (więzienia, internowanie) w wymiarze podwójnym przy obliczaniu emerytury.
Wraz z nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej wprowadzono zasadę podwójnych okresów składkowych przy ustalaniu prawa do emerytury za okresy internowania i uwięzienia z powodów politycznych. W praktyce przepis okazał się fikcją, gdyż jest bezprzedmiotowy w przypadku osób posiadających ustalone prawo do emerytury lub które mają wystarczające okresy składkowe do minimalnej emerytury.
Przekaz o podwójnych okresach składkowych wprowadził w błąd weteranów z lat 1956-89, którzy zrozumieli, że okresy internowania lub uwięzienia z powodów politycznych liczą się podwójnie do obliczenia wysokości emerytury. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i sądy odmówiły uwzględniania podwójnych okresów składkowych (np. wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 16 stycznia 2018 r. sygn. akt IVU 1324/17)
Stowarzyszenie powoływało się właśnie na powyższe okoliczności oraz na fakt, że przez ponad 25 lat osoby walczące o niepodległość z lat 1956-89 były pozbawione dodatków jakie przyznano kombatantom, a żadnego wyrównania z tego tytułu w żadnej formule nie otrzymali.
Senator Jan Rulewski (ex PO) stwierdził, że świadczenie specjalne (nieco powyżej 402,72zł) przewidziane w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej kompensuje wszelkie straty jakie ponieśli ww. osoby w związku z działalności. Tyle że projekt dotyczył internowanych, więzionych, świadczących w nielegalnych organizacjach lub nie wykonujących pracy na skutek represji politycznej, a nie działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (kategorie pokrywają się tylko w części). Wymiar finansowy represji w czasach PRL (brak pracy z powodów politycznych, obniżone wynagrodzenia itd.) w sposób istotny wpłynął na wysokość emerytur ww. i od 1989 roku nie był kompensowany żadnym dodatkiem.
Jednak wniosek senatora Rulewskiego o odrzucenie petycji zyskał poparcie przewodniczącego komisji senatora Mamątowa (PIS) i komisja 8 głosami odrzuciła petycję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz