Od 1 stycznia 2019 r. współużytkowanie wieczyste gruntów na cele mieszkaniowe zostanie przekształcone na własność - zakłada projekt ustawy przyjętej przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jednakże nie ma z czego się cieszyć, albowiem za przekształcenie trzeba będzie zapłacić i to niemało, przez 20 lat w wysokości dotychczasowej opłaty rocznej. Ponadto co 3 lata samorządy będą mogły waloryzować te opłaty zgodnie ze wskaźnikiem GUS.
Od blisko 8 lat w Warszawie i w innych miastach dokonywano horrendalnych podwyżek opłat rocznych wieczystego użytkowania. Kolegia Odwoławcze i sądy zamiast stanąć po stronie obywateli stawały po stronie urzędów. W większości opłaty ustalano na podstawie wadliwych operatów szacunkowych, tendencyjnych opinii biegłych, a równocześnie ignorowano w wielu wypadkach wady formalne wypowiedzeń. - stwierdza dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE i dodaje - 20 dalszych opłat rocznych nazwanych teraz przekształceniowymi to nic innego jak zatwierdzenie tego złodziejstwa jakie miało miejsce w ostatnich latach. Do tego dochodzi inny aspekt, chociaż formalnie wieczyste użytkowanie dotyczy gruntów, to faktycznie dotyczy mieszkań. A za nie przecież użytkownicy wieczyści zapłacili, i to całkiem niemałe pieniądze.
W przypadku gruntów skarbu państwa jest możliwość bonifikat do 60% za jednorazowe wniesienie opłat A w przypadku pozostałych gruntów? Zadecydują właściciele - samorządy, ale ustawa wejdzie w życie już po wyborach samorządowych, zatem siła nacisku na włodarzy miast przez obywateli będzie znacznie ograniczona.
Będziemy występowali o obniżenie tej opłaty, na zatwierdzanie i kontynuacji złodziejstwa nie będzie naszej akceptacji - konkluduje dr Daniel Alain Korona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz