Dnia 15 grudnia 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał: Ustawę z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła; Ustawę z dnia 12 grudnia 2023 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych; Ustawę z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, Prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych - stwierdza komunikat kancelarii prezydenta.
Abstrahując od wszelkich kwestii światopoglądowych ws. in vitro, należy jednak zauważyć, iż w tej ustawie chodzi nie o świadczenie, a tylko o jej finansowanie. Jeżeli nie stać na 10-20 tys. złotych na zabieg in vitro, czy rodziców będzie stać na kilkaset tysięcy, nawet do 1 mln złotych, które będzie kosztować dziecko w trakcie edukacji?
Ponadto w sytuacji gdy stan finansów Państwa jest zły (ponad 1,6 bln zł zadłużenia, znacznie więcej niż przychody budżetowe, prognozowany deficyt finansów publicznych na ponad 190 mld zł w 2024 roku), czy dokonywanie nowych wydatków ma jakikolwiek sens?
Czy nie czas na oszczędności i zmniejszenie wydatków Państwa?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz