27 grudnia 2023

Czy powstanie wspólny front organizacji rolniczych?

Protest rolników z Oszukanej Wsi w Medyce został zawieszony na Święta po spotkaniu z ministrem rolnictwa. Rolnicy domagają się dopłat do kukurydzy  i obniżenia podatku rolnego. Odnośnie pierwszej kwestii należy zauważyć, że rada ministrów jeszcze kierowana przez Mateusza Morawieckiego przyjęła stosowne rozporządzenie, które zostało opublikowane w dzienniku ustaw.

https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000266701.pdf

Zgodnie z § 3 tegoż rozporządzenia Pomoc publiczna określona w § 13zzl ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1 może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej określonej w tym przepisie.

A zatem decyzja w sprawie należy już do Komisji Europejskiej, a nie do polskiego rządu. W zakresie obniżenia podatku rolnego, konieczna jest zmiana ustawy o podatku rolnym.

22 grudnia w Szczecinie doszło do przyłączenia się rolników z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych do protestu przewoźników. Domagają się m.in. pomocy suszowej i uruchomienia dopłat do zbóż zebranych w 2023 roku.

Wciąż nie wiadomo, jakie działania podejmie Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona", który w ostatnich tygodniach nieco przycichł. Można podejrzewać, że Związek czeka na spotkanie z ministrami rolnictwa i rozwoju wsi, klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych. Jak wynika z wywiadów pełnomocnika Związku Daniela Alain Korony, postulaty dotyczą hodowli trzody chlewnej, pomocy dla firm skupowych, wykładni przepisów dotacyjnych dla rolników oraz państwowej spółki Elewarr. 

Jeżeli postulaty nie zostaną spełnione, to można oczekiwać, że także przystąpi do protestów. Choć związki rolnicze prezentują różne, odmienne postulaty, można wówczas się spodziewać próby stworzenia wspólnego frontu organizacji rolniczych, frontu którego nie udało się stworzyć za czasów PIS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz