21 maja 2015

Pisma sądowe bez podpisu - rozstrzygnięcie Sądu 14 lipca br.

21 maja godz. 10.30 Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście. Rozprawa ws. nieważności i bezskuteczności pism sądowych nie zawierających podpisu i pieczątki, z pozwu Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Sprawiedliwości. Przybyła publiczność, na sali kilkanaście osób. Pozwany nie stawił się. Sędzia Anna Bednarek. Przedstawiciel Stowarzyszenia dr Daniel Alain Korona uzasadniał pozew. Wskazał m.in. że:
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości umożliwiające wysyłanie pism sądowych bez pieczątek wydano bez właściwej podstawy prawnej. Art.148 ustawy Prawo o Ustroju Sądów Powszechnych umożliwia bowiem regulowanie w drodze zarządzenia zasad funkcjonowania sekretariatów sądowych, ale nie zawiera upoważnienia do regulowania stosunków prawnych między Sądem a Obywatelem. Trybunał Konstytucyjny zresztą stwierdził w jednym z wyroków, iż nie można w drodze rozporządzenia (a tym bardziej zdaniem Stowarzyszenia - zarządzenia) uzupełniać lub zmieniać ustawę. Żeby było śmieszniej zarządzenie odwołuje się do załącznika nr 3, którego nie ma, zarządzenie zawiera tylko 2 załączniki. Omyłka w zarządzeniu do tej pory nie została skorygowana. Najważniejsze jednak, że brak podpisu i pieczątki umożliwia sytuację, w której w sądzie skoryguje się pismo ex post, a strona postępowania dysponująca innym pismem będzie mogła być pociągnięta odpowiedzialności karnej za fałszerstwo (nie będzie mogła udowodnić, że rzeczywiście uzyskała takie a nie inne pismo).
Stowarzyszenie wnioskowało o skierowanie zapytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności z Konstytucją, przesłuchania ministra sprawiedliwości a także o zwrócenie się do innych sądów w sprawach w których Stowarzyszenie jest uczestnikiem postępowania, by przesyłali do czasu rozstrzygnięcia sprawy pisma sądowe z podpisem i z pieczątką. Sędzia wszystkie wnioski odrzucił, co spotkało się z ironicznymi uśmiechami osób z publiczności.
Sprawę odroczono ostatecznie do 14 lipca do godz 9.00 (sala 538, możliwa zmiana sali), gdyż odpowiedź Ministra Sprawiedliwości z dn. 11 maja 2015 na pozew doręczono Stowarzyszeniu dopiero na rozprawie.

2 komentarze:

  1. pomyłki się zdarzają, jednak większość z nich sprawia sporo problemów. W różnych procesach trzeba być bardzo skrupulatnym i pilnować się dosłownie wszystkiego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo często w Sądach Poznańskich naruszany ART 270 KK, ART 270 KK Fałszywe OPINIE z komitetów jak wychodzi na jaw to trzecia osoba wtedy podpisuje za wszystkie która nie zna sprawy wysyła do sądu i wydaje na światło dzienne.

    OdpowiedzUsuń