15 lipca 2013

SĄD WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE NA SZKODĘ UŻYTKOWNIKA WIECZYSTEGO

15 lipca godz. 10.10 Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście, sala 555 (sygn. akt VI C 1461/12) - rozprawa dot. aktualizacji opłat wieczystego użytkowania lokalu przy ul. Anielewicza. Państwo. 17 listopada państwo S. otrzymało wypowiedzenie opłat wieczystego użytkowania do wysokości i nową stawkę w wysokości prawie 3.500 zł. Pismo zostało wydane przez "Członków Zarządu Dzielnicy Śródmieście" i powoływało się na bliżej nieokreślone pełnomocnictwa prezydenta miasta oraz na uchwałę Rady M.St. Warszawy z dn. 18.12.2008 r. XLVI/1422/2008 ws. przekazania dzielnicom kompetencji (m.in. w zakresie opłat wieczystego użytkowania). 5 kwietnia 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznał bezskuteczność wypowiedzenia, ze względu na brak określenia i załączenia pełnomocnictw. Od orzeczenia, sprzeciw złożyło Miasto Stołeczne Warszawa (pozwany). 
W trakcie postępowania sąd na wniosek pozwanego mimo sprzeciwu państwa S. (powodów) i Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste", które wstąpiło do postępowania zlecił opinię biegłego dot. wyceny nieruchomości. Wartość nieruchomości w tej wycenie była mniejsza o 12% w stosunku do wartości określonej w wypowiedzeniu. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" powołując się na orzecznictwo sądu rejonowego dla Warszawy Żolibórz wskazało w pismach procesowych niedopuszczalność postępowania, ze względu na dokonanie wypowiedzenia przez niewłaściwy organ (członkowie zarządu dzielnicy), pełnomocnictwa prezydenta nie sanują czynności prawnej dokonanej w imieniu niewłaściwego organu, brak wskazania osoby prawnej właściciela (M.ST.Warszawa) w wypowiedzeniu.
W trakcie rozprawy Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" wystąpiło o zawieszenie postępowania ze względu na zagadnienie wstępne - tj. zaskarżenie uchwały Rady M.St. Warszawy z dn. 18.12.2008 r. tzw. uchwały kompetencyjnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Stowarzyszenie. W przypadku stwierdzenia niezgodności z prawem uchwały, wówczas aktualizacja powołująca się na ww. uchwałę jest nieważna. Sąd wydał postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania i pouczył że nie podlega zaskarżeniu.
Strony podtrzymały swoje stanowiska. Powód (80-kilku letni) zwrócił uwagę, że cała sprawa jest formą dręczenia, z czego ma zapłacić tak horrendalne opłaty. Stowarzyszenie zaś wskazało, że w różnych etapach postępowania występowały inne podmioty - członkowie zarządu dzielnicy śródmieście, burmistrz dzielnicy, później prezydent miasta, a pełnomocnik pozwanego okazuje pełnomocnitwa w imieniu 4 podmiotów w tym 2 bez zdolności procesowej (Prezydenta Miasta i Urzędu Miasta).
Ostatecznie Sąd ustalił nową wysokość opłaty wieczystego użytkowania zgodnie z wyceną biegłego, nie przyjął żadnych argumentów formalnych (nawet się do nich nie ustosunkował) i obciążył powodów kosztami procesowymi 2 tys. zł (koszt wyceny w 88%). Jedyny plus - podwyżka została rozłożona zgodnie z nowymi przepisami, czyli w 2011 r. dwukrotność starej stawki, i krocząca do 2013 r. (aż do ok. 3000 zł). Sąd zasłaniał się biegłym, ale przecież każda wycena biegłego może podlegać ocenie.
Strona powodowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem złoży apelację od wyroku. Niestety nie pierwszy to przypadek kiedy sąd rejonowy dla Warszawa Śródmieście działa na szkodę użytkownika wieczystego. Bulwersuje fakt ignorowania orzeczeń innych sądów rejonowych i lekceważenie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie właściwego organu. 
Zatem w sprawach wieczystego użytkowania decydujące znaczenie może mieć wyrok jaki zapadnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie (a następnie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz