15 stycznia 2016

Zmiana wartości nieruchomości i opłaty rocznej w użytkowaniu wieczystym?

Po odrzuceniu 14 stycznia w sejmowej komisji petycji - projektu ustawy ws. obniżenia stawek opłat rocznych wieczystego użytkowania (do 0,3% w przypadku nieruchomości mieszkaniowych) przy równoczesnej likwidacji bonifikat i procedury w SKO, Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nie odpuszcza.

Nie minął jeden dzień i już 15 stycznia Stowarzyszenie złożyło projekt zmiany rozporządzenia w/s Rady Ministrów z dn. 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego. Zgodnie z propozycją Stowarzyszenia - Na potrzeby ustalania ceny nieruchomości gruntowej niezabudowanej oddawanej w użytkowanie wieczyste oraz aktualizacji opłat z tego tytułu określa się jej wartość jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego.

Zdaniem Stowarzyszenia: Dotychczasowe zapisy rozporządzenia wydają się nielogiczne, skoro określenie wartości nieruchomości zabudowanej oddawanej w prawa użytkowania wieczystego na potrzeby aktualizacji opłat użytkowania wieczystego następuje zgodnie z wyceną dot. nieruchomości jako pełnej prawo własności. Wydaje się zasadne by wartość nieruchomości określić zgodnie z jej stanem prawnym, w przypadku pełnej własności jako przedmiot prawa własności, a w przypadku użytkowania wieczystego jako przedmiot prawa użytkowania wieczystego. Wprowadzone zmiany przywrócą poczucie sprawiedliwości społecznej, spowodują ograniczenie procederu aktualizacji przez urzędy gmin, które tak bardzo obciążają mieszkańców miast zwłaszcza emerytów i rencistów...

Propozycję zmianę rozporządzenia zaproponowały też władze Warszawy, jednakże dotyczy ono wyłącznie nieruchomości mieszkaniowych, a jednym z warunków pomniejszenia wartości o połowę byłoby, iż sposób wykorzystania nieruchomości jest zgodny z celem, na który ta nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.

SIS WIECZYSTE zapowiada dalsze działania prawne ws. obniżenia dolegliwości i likwidacji haraczu opłat wieczystego, a w przypadku braku pozytywnej reakcji władz – akcję protestacyjną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz