8 lutego 2017

Sąd odmawia rejestracji NSZZ "Wyzwolenie"

Pisaliśmy o problemach z przewlekaniem rejestracji NSZZ "Wyzwolenie". Dziś (8.02.2017) Komitet Założycielski odebrał postanowienie Sądu o odmowie wpisu Związku. Jako powód odmowy przyjęto, że zmiany Statutu których zażądał referendarz sądowy w postanowieniu z 14 grudnia 2016 r. zostały dokonane przez Komitet Założycielski, a nie przez zebranie założycieli. 

Przypomnijmy, że postanowienie wzywające do zmiany Statutu pod rygorem odrzucenia wniosku w terminie 7 dni, doręczono 21 grudnia. Wiele zmian żądanych przez Sąd było niedorzecznych.
http://serwis21.blogspot.com/2016/12/wedug-sadu-podejmowanie-czynnosci.html

Komitet Założycielski dokonał jednak zmian statutowych (żądanych przez Sąd) zgodnie z uchwałą nr 3 z 17 września 2016 upoważniającą Komitet do dokonywania zmian w statucie w toku procesu rejestracyjnego przed Sądem i już 23 grudnia złożył je w KRS. Sąd przez ponad 5 tygodni nadal zwlekał z wydaniem postanowienia, aż w końcu wydał odmowne. 

O stosunku Sądu w tej sprawie niech świadczy fakt, że w postanowieniu co prawda pouczono o możliwości złożenia skargi, ale uwarunkowano ją od uiszczenia opłaty 100 złotych, chociaż zgodnie z art.14 ust.3 ustawy o związkach zawodowych postępowania sądowe w sprawach rejestracji związków zawodowych są wolne od opłat.

Złożymy skargę na postanowienie i na nienależną opłatę za skargę. Ponadto skoro Sąd nie kwestionuje już statutu, możemy go wykorzystać do ewentualnego ponownego wniosku rejestracyjnego. - zapowiada dr Daniel Alain Korona z Komitetu Założycielskiego NSZZ "Wyzwolenie" i dodaje - sposób działania Sądu świadczy że postulat gdański w zakresie prawa do wolnych związków zawodowych nie stracił na aktualności. Działanie sądu, przewlekanie sprawy, wyraźnie zmierza do uniemożliwienia tworzenia nowych związków zawodowych.

8 komentarzy:

 1. Na jakim etapie jest obecnie rejestracja związku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złożono zażalenie na postanowienie Sądu i oczekiwane jest rozstrzygnięcie odwoławcze. Jeżeli będzie negatywne zostanie złożony ponowny wniosek ze statutem i z poprawkami żądanymi przez Sąd. Tym razem nie będą mieli już jak zakwestionować.

   Usuń
 2. Czy są nowe wiadomości w sprawie związku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas sprawa jest w zażaleniu? Nawet rozpatrzenie odwołania Solidarności w 1980 roku przez Sąd Najwyższy było szybsze (24.10 - 10.11.1980)

   Usuń
  2. Jeżeli sądy będą pracować w takim tempie to związek nigdy nie zostanie zarejestrowany.

   Usuń
  3. Widocznie jest wola by udaremnić lub opóźnić utworzenie NSZZ WYZWOLENIE. Przestraszyli się widocznie nazwy i lidera Związku - Daniela Alain Korona.

   Usuń
 3. Sąd się wypowiedział wreszcie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, sąd II instancji milczy, jeszcze trochę, a będzie skarga o odszkodowanie za przewlekłość.

   Natomiast trzeba będzie zebrać nowych 10 członków założycieli, bo w międzyczasie zmieniły się statusy niektórych z nich. Nowy wniosek będzie już przygotowany w taki sposób, by uwzględnić sztuczki sądu rejestrowego. Osoby, które pragną współuczestniczyć w tworzeniu Związku, podajemy mail infowieczyste@gmail.com

   Usuń