Rządowy projekt ustawy o przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności obejmie nie tyko nieruchomości mieszkaniowe wielo-lokalowe, ale wszystkie nieruchomości mieszkaniowe czyli także jednorodzinne. Tak wynika z wypowiedzi przedstawiciela rządu na posiedzeniu Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
16 lutego Komisja rozpatrywała petycję - projekt ustawy o nieodpłatnym przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mieszkaniowych, zgłoszony jeszcze w ubr. przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Senat w ubr zawiesił pracę nad petycją do końca stycznia br. w celu uzyskania informacji dot. zamierzeń rządu w sprawie przekształceń wieczystego.
Jak poinformował przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury projekt już został uzgodniony na poziomie Komitetu Stałego Rady Ministrów, przewiduje odpłatność na poziomie dotychczasowej opłaty wieczystego przez pewien okres (zatem samorządy nie stracą finansowo), ale w związku z rozszerzeniem na wszystkie nieruchomości mieszkaniowe, będzie jeszcze konieczne przedstawienie na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 22 lutego br. Do końca I kwartału prace rządowe powinny zostać zakończone.
Przewodniczący senackiej komisji zaproponował zatem, by nie dublować prac w tej sprawie. Senator Jan Rulewski (PO) wskazał jednak, że oba projekty nie zmierzają w tym samym kierunku, projekt rządowy zakłada odpłatność a petycja stowarzyszenia nieodpłatność. Ale jak zauważył przewodniczący Michał Seweryński (PIS) w trakcie prac nad projektem rządowym będzie możliwość powrotu do postulatu nieodpłatności lub takiej odpłatności, by przekształcenie było powszechnie dostępne.
Od użytkowników wieczystych, od ich mobilizacji zależy zatem jak korzystne okażą się zapisy ustawy w zakresie odpłatności za przekształcenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz