We wrześniu członek Trybunału Stanu Robert Majka wystąpił o przedłożenie przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, decyzji z Instytutu Pamięci Narodowej, zaświadczającej że nie była tajnym współpracownikiem SB
5 października pani prezes odniosła się do pisma, stwierdzając że decyzja, której udostępnienie Pan wymaga jest wydawana wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu. Tymczasem Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego nie składał takiego wniosku, albowiem wspomniana ustawa nie nakłada na niego takiego obowiązku (co nie oznacza, że nie mogła by takiego wniosku złożyć). Z faktu niewydania decyzji nie można wyprowadzać wniosku, że dana osoba była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa.
Pani prezes przywołuje zaś, że informacje dotyczące treści złożonego przez panią Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego oraz niestwierdzenia przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oczywiście pani sędzia Gersdorf ma rację - nie ma obowiązku złożenia wniosku o decyzję IPN, ale fakt, że nie była działaczem opozycji wcale nie oznacza, że takiego wniosku złożyć nie może, na co słusznie wskazuje Robert Majka odpowiadając Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego.
Pani Prezes odwołuje się do oświadczenia lustracyjnego nie zakwestionowanego przez IPN. Przypomnijmy zatem, iż oświadczenia wielu osób np. Lecha Wałęsy były w swoim czasie uznane za zgodne z prawdą, a jednak po latach okazało się że był tajnym współpracownikiem). Ponadto wyjazdy zagraniczne (poza stricte turystycznymi) niejednokrotnie wiązały się z koniecznością podpisania stosownych dokumentów współpracy (nawet jeżeli później nie była ona podejmowana).
Czy zatem Pani Prof dr hab. Malgorzata Gersdorf złoży wniosek do IPN oraz czy dowiemy się ..., że nie była Tajnym Współpracownikiem (informatorem) wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL ?
Czy zatem Pani Prof dr hab. Malgorzata Gersdorf złoży wniosek do IPN oraz czy dowiemy się ..., że nie była Tajnym Współpracownikiem (informatorem) wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL ?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz