Na początku sierpnia Komisja Europejska zarzuciła Polsce, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn stanowiło naruszenie art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Dyrektywę 2006/54 w sprawie równości płci w zatrudnieniu. Rzeczywiście art.24 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyraźnie stwierdza zróżnicowanie od 1.10.2017 r. wieku emerytalnego mężczyzn - 65 lat i kobiet 60 lat.
W celu uniknięcia sporu - Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE - złożyło 15 sierpnia br. do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji petycję zawierającą projekt zmiany ustawy emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który niby przywraca jednolity wiek emerytalny (w wieku 65 lat), ale równocześnie przewiduje możliwość wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat - dla kobiet oraz dla weteranów walk o niepodległość z lat 1956-89. Jak dodaje Stowarzyszenie można jeżeli taka będzie wola rozszerzyć zakres uprawnionych do wcześniejszej emerytury.
Innymi słowy wiek byłby jednolity wiek emerytalny, ale kobiety i niektóre kategorie społeczne miałyby prawo do wcześniejszej emerytury. Przyjęcie tego projektu postawiłoby Komisję Europejską w niekomfortowej sytuacji, albowiem de facto przywrócono by jednolity wiek emerytalny, ale w praktyce nic nie uległo by zmianie i kobiety mogłyby nadal przejść na emeryturę w wieku 60 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz