5 sierpnia 2017

Członkowie KRS poszukiwali uczciwości w Bułgarii na koszt polskich podatników?

Rzym, Lizbona, Porto, Madryt, Paryż, Bruksela, Berlin, Wiedeń, Bukareszt, Kiszyniów, Baku, Ułan Bator. Co łączą te miejscowości - ich turystyczne walory albo ciepły klimat? Jednak to nie międzynarodowa podróż turystyczna po Europie i Azji, ale miejsca tzw. "podróży służbowych" członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE uzyskało właśnie ogólną informację nt. wyjazdów członków KRS i jest ono wielce pouczająca. Jak informuje KRS podróże służbowe odbywały się w związku z członkostwem Rady w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa — ENCJ, Radzie Konsultacyjnej Sędziów Europejskich — CCJE, Panelu eksperckim Europejskiego Trybunału Praw Człowieka — ETPCz, utrzymywaniem kontaktów bilateralnych z radami sądownictwa innych krajów, uczestnictwem w międzynarodowych konferencjach i sympozjach o tematyce prawnej, a także szkoleniach z zakresu prawa w Europejskiej Akademii Prawa ERA. 

Ale każdy wie, że to w znacznej części preteksty, do dobrego wyjazdu, wycieczki, na koszt podatnika. Bo od konferencji "uczciwość wymiaru sprawiedliwości" w Sofii uczciwości nie przybyło ani nie przybędzie. Nie można też liczyć na wzrost odpowiedzialności sędziów w wyniku posiedzenia dot. "Niezależności i odpowiedzialności". Z kolei od posiedzenia zespołu projektu "finansowanie sądownictwa" nie przybędzie pieniędzy w sądownictwie, skoro finansowanie wymiaru sprawiedliwości określa ustawodawca. Ciekawe co członkowie KRS wynieśli ze spotkań ws. "Minimalnych standardów dla sądownictwa", bo praktycznych efektów trudno doprawdy dostrzec.

Na razie można dostrzec jedynie efekt kosztowy. Tylko w I połowie br. wyjazdy członków KRS kosztowały polskich podatników już ponad 42 tys. złotych.


2 komentarze:

  1. Uczestnictwo w takich międzynarodowych konferencjach naukowych(?) politycznych(?) jest polską racją stanu. Ktoś musiał na to pojechać - ale z mandatem polskiego rządu (poglądy, stanowiska). Jeśli sędziowie z KRS spełnili te dyplomatyczne warunki to nie ma co krytykować. Ale jeżeli pojechali oni w ramach "niezależności, niezawisłości 3 władzy" - uprawiać swoją własną politykę - to jest to zamach na konstytucyjne wyłączne uprawnienia polskiego rządu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Członkowie KRS nie mieli mandatu rządu, jechali w ramach niezależności, niezawisłości trzeciej władzy, nawet nie uprawiać polityki, ale dlatego że był to dobry wyjazd turystyczny (zwłaszcza Rzym, Paryż, Lizbona itd)

      Usuń