14 lutego 2017

Nieznany termin rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

W odpowiedzi na zapytanie Stowarzyszenia Walczący o Niepodległość 1956-89, Biuro Komunikacji Społecznej poinformował (BKSP-141-4392/17) że nie jest jeszcze znany termin posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw (druk 936). Informacje o planowanych posiedzeniach komisji sejmowych są na bieżąco umieszczane w Systemie Informacyjnym Sejmu na stronie sejm.gov.pl m.in. w zakładce Planowane posiedzenia komisji sejmowych (w: Prace bieżące).

Przypomnijmy, iż pierwsze wystąpienia o uchwalenie ustawy dot. działaczy opozycji antykomunistycznych miały miejsce w latach 1990/91. Po 25 latach wystąpień Senat a następnie Sejm przegłosowały ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych, jednakże w dużej mierze ustawa ma charakter pozorny. 

Z inicjatywą nowelizacji pod koniec 2015 roku wystąpiła grupa senatorów PIS i PO. Prace w senacie trwały aż do września ubr. Następnie Sejm skierował prace do dalszych prac w komisji. I od tego momentu zapadła cisza.

Oczekiwano najpierw uchwalenia ustawy na 13 grudnia, później prac na początku bieżącego roku, ale nic takiego nie miało miejsca. W harmonogramie prac Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny na I półrocze nie ujęto ww. projektu. 

Dlaczego sprawy weteranów nie znajdują właściwego tempa? Otóż status działaczy przyznano do tej pory ponad 2 tys. osobom, których część jest dziś z racji wieku mało aktywna. Politycy nie czując odpowiedniej presji społecznej, problem zwyczajnie lekceważą, czego dowodem jest ww. informacja Komisji.

1 komentarz:

  1. Trzeba bylo zapytac o powody tego opóźnienia prac. I powody dyskryminacji tej garstki opozycjonistow, ktora ma najgorsze warunki bytowe. SOBIE podwyzki dali szybko, po 1000 zl! Za co?!

    OdpowiedzUsuń