21 grudnia 2014

Rząd: 40 lat pracy nie uprawnia do emerytury

Ile lat należy przepracować by otrzymać emeryturę? Otóż przepracowanie 35 lub 40 lat pracy (i płacenie składek) nie uprawnia de emerytury, jeżeli nie masz odpowiedniego wieku. Zdaniem rządu trzeba poczekać do 67 roku. Sęk w tym, że wiek ten dotyczy zarówno tych którzy pracowali 40 lat, jak i tych którzy np. przepracowali np.21 lat a 4 lata dalsze byli na studiach. Oczywiście takie rozwiązania emerytalne są bezsensowne, jednak społeczne żądania zmiany tej sytuacji spotyka się z odmownymi odpowiedziami ze strony rządu PO-PSL.

11.12 Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odpowiedziało na jeden z postulatów zgłoszonych przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” zawartej w petycji doręczonej 25 listopada w trakcie demonstracji przed Kancelarią Rady Ministrów. Odpowiedź dotyczy żądania wprowadzenia pełnoprawnej emerytury bez względu na wiek, w przypadku uzyskania 40 lat okresów emerytalnych (składkowych i nieskładkowych) i w wieku 60 lat w przypadku 35 lat stażu ubezpieczeniowego.

Jak informuje Ministerstwo do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zawierający propozycję rozwiązań, na podstawie których każdy ubezpieczony miałby prawo do emerytury bez względu na swój wiek, jeżeli udowodniłby staż ubezpieczeniowy, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat mężczyzn. Do tego projektu Rada Ministrów przedstawiła negatywne stanowisko. Jak wyjaśnia ministerstwo celem reformy systemu emerytalnego jest przywrócenie mu charakteru ubezpieczeniowego, w którym świadczenia będą przyznawane z powodu dożycia określonego wieku emerytalnego i likwidowane będą wcześniejsze przejście na emeryturę (nie mające pokrycia w składce na ubezpieczenie emerytalne). Ponadto rząd stwierdza, iż obywatelski projekt ustawy nie uwzględnia sytuacji demograficznej. Całe stanowisko rządu nie zauważa sprzeczności, jeżeli system ma opierać się uzależnieniu wysokości świadczenia emerytalnego od zgromadzonego kapitału w formie składek, wówczas względy demograficzne nie powinny mieć znaczenia, chyba że cały system opiera się na właśnie na solidarności pokoleń, i wówczas nie ma on charakteru ubezpieczeniowego. Poniżej pełny tekst pisma Ministerstwa.



2 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń