17 maja 2018

Tysiące stowarzyszeń zwykłych zostanie rozwiązanych z mocy prawa

20 maja - tysiące stowarzyszeń zwykłych w całym kraju zostanie rozwiązanych z mocy prawa. To efekt nowelizacji ustawy Prawo o Stowarzyszeniach uchwalonej w sejmie poprzedniej kadencji przez PO-PSL-SLD, ustawy którą mimo apeli m.in. Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE prezydent Andrzej Duda nie zawetował.

Wszystko za sprawą art. 10. ust.1. ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy Prawo o Stowarzyszeniach oraz o zmianie innych ustaw. Stanowił, iż w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, stowarzyszenia zwykłe działające na podstawie przepisów dotychczasowych są obowiązane dokonać wpisu do ewidencji, o której mowa w art. 40 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1. Brak wpisu skutkuje rozwiązaniem stowarzyszenia zwykłego z mocy prawa. 

Do dnia wejścia w życie ustawy, stowarzyszenie zwykłe zakładały co najmniej 3 osoby, uchwalały regulamin, wyznaczały przedstawiciela i adres, i o fakcie tym informowały zgłoszeniem właściwego starostę, a działalność mogło rozpocząć po 30 dniach od dnia zgłoszenia. Starosta mógł co najwyżej wystąpić do sądu o zakaz założenia takiego stowarzyszenia. Zgodnie z nowymi przepisami, nie wystarczy zgłoszenie, musi nastąpić wpis do ewidencji, a to już decyzja administracyjna organu. Dotychczasowe stowarzyszenia zwykłe zostały zobowiązane do dokonania wpisu do ewidencji w ciągu 2 lat, pod rygorem rozwiązania. Termin ten właśnie mija 20 maja

W samej Warszawie na dzień 20 maja 2016 r. istniało 1370 stowarzyszeń zwykłych, a według stanu na dzień 16 maja 2018 r. z tych 1370 wpisanych do ewidencji zostało zaledwie 94 (pozostałe stowarzyszenia wpisano do ewidencji to nowe organizacje). Jak dowiedzieliśmy się w sekretariacie Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta 17 maja przyjęto ok. 30 wniosków. Uwzględniając te które napłynęły a nie zostały rozpatrzone oraz te które jeszcze nadejdą, oznacza, iż o wpis do ewidencji zgłosiło się mniej niż 20% dotychczasowych stowarzyszeń. A co z pozostałymi, część z nich była martwa, ale część najwyraźniej nie widzi potrzeby ewidencji, prowadzenia księgowości, sprawozdawczości finansowej. Problem w tym, że po 20 maja zostają rozwiązane z mocy prawa.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz