26 marca 2014

Podwale 1 - wojewoda odmawia stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę biurowca

18 marca Wojewoda Mazowiecki wydał postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania ws. stwierdzenia nieważności i wstrzymania wykonana decyzji Prezydent M.St, Warszawy z dn. 16 kwietnia 2012 nr 184/Ś/2012 ws zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę inwestorowi Senatorska Investment sp. z o.o. dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowo-usługowego na działce nr 8 i 9/2 z obrębu 5-02-11 przy ul. Podwale 1 i ul. Senatorskiej w Warszawie.
Przypomnijmy w październiku ubr. media ujawniły, że władze dzielnicy śródmieście udzieliły pozwolenia na budowę budynku biurowego szklanego przy ul. Podwale 1 tj. w historycznej i zabytkowej części Warszawy wpisanej do światowego dziedzictwa Unesco. Po burzy medialnej, Prezydent Miasta wstrzymał przedmiotową inwestycją, ale wojewoda tą decyzję uchylił. 5 listopada ubr. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" wniosło o stwierdzenie nieważności i o wstrzymanie wykonanie decyzji z dn. 16 kwietnia o pozwolenie na budowę, w związku z zagrożeniami jakie niesie inwestycja - tj. zniszczenie krajobrazu naturalnego i urbanistyki Starego Miasta, a także ze względu na wady formalne (wydanie decyzji przez osoby podlegającej wyłączeniu z postępowania, brak konsultacji z UNESCO itd). 
Uwzględniając możliwość odrzucenia wniosku w związku z ograniczeniem możliwości organizacji społecznych przez ustawę ws. o pozwolenie na budowę, Stowarzyszenie wystąpiło o wszczęcie przez wojewodę postępowania także z urzędu.
Niestety Wojewoda uznał, że organizacje społeczne nie mają w sprawie legitymacji procesowej, gdyż art.28 ust.3 wyłącza je z postępowania o pozwolenie na budowę, a art.28 ust.4 nie ma zastosowania, gdyż nie było konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wojewoda stwierdził także, iż analiza zgromadzonego materiału dowodowego prowadzi do konstatacji, iż nie zachodzi prawdopodobieństwo, że decyzja jest dotknięta którąkolwiek z kwalifikowanych wad prawnych przewidzianych art.156§1 kpa.
Wojewoda Mazowiecki zatem nie dostrzegł żadnego naruszenia prawa, ale czego można było oczekiwać innego. Wszak władzom nie zależy ani na prawidłowości procedur prawnych, ani na charakterze urbanistycznym miasta.

Przeczytaj też: http://serwis21.blogspot.com/2014/03/wedug-unesco-projekt-budowlany-na.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz