14 marca 2014

Po 25 latach czas poprzeć bojowników polskiego "majdanu" jakim była "S"

14 marca Sejm skierował do dalszych prac senacki projekt ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych (druk nr 2137). Wniosek o odrzucenie projektu ustawy złożył Twój Ruch, wsparty przez SLD, ale Sejm tę propozycję odrzucił (poniżej wyniki głosowania)










Zatem projekt będzie procedowany. Jednak nie wzbudza on zachwytu organizacji weteranów. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89 krytykował oferowanie jałmużny zamiast godnego uhonorowania. SWN jednak ograniczył swoje propozycje poprawek (w sferze materialnej) do 2 kwestii tj. uznania dla celów emerytalnych okresów działalności opozycyjnej na równi z działalnością kombatancką oraz przyznanie stałego dodatku weterana zamiast rocznego świadczenia specjalnego (przy czym Stowarzyszenie nie zakwestionowało proponowanej wysokości świadczenia, uznając że władze na wyższe i tak się nie zgodą) zob. http://serwis21.blogspot.com/2014/03/czy-weterani-opozycji.html. W znacznie bardziej ostrych słowach odniosło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych I Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach. W stanowisku OSIR czytamy:

Sejm od ćwiećwiecza 2 razy do roku podejmuje uroczyste uchwały w kolejne rocznice powstania „S” i nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego. Tych uroczystych i podniosłych uchwal będzie już z 50. Jednak za tymi uchwałami nie idą żadne czyny.
Wrażenie nasze jest takie, że sprawujący władzę traktują weteranów opozycji jak zbędny balast. Najlepiej byłoby, gdybyśmy już byli w mogiłach. Wtedy bez przeszkód można by wygłaszać płomienne przemowy.
Senacki projekt ustawy (o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, druk sejmowy nr 2137) jest kolejną już 6-tą ustawą cząstkową.
Ten kolejny projekt ustawy w tym kształcie w żaden sposób nie wypełnia art.19 Konstytucji, który wyraźnie nakłada na państwo obowiązek otoczenia stałą, specjalną opieką i troską osób, które na wcześniejszym etapie swojego życia aktywnie uczestniczyły w walce o niepodległość Polski i niepodległość ta została uzyskana w określonym procesie historycznym. Artykuł ten mówi o wyjątkowym i traktowaniu osób, które uczestniczyły w działaniach łączących się z użyciem siły choćby tylko przez jedną ze stron.
Pomoc tym osobom zgodnie z Ustawą Zasadniczą, ma mieć wymiar specjalny i zapewniać stały i godny poziom życia, więc intensywność i opieka państwa musi odróżniać się in plus od powszechnego zakresu świadczeń. Intencją ustawodawcy ma więc być świadczenie przez państwo polskie godnej satysfakcji materialnej dla tych osób.
Jak dotychczas największe uprawnienia i przywileje emerytalno-rentowe na stałe w III RP otrzymuje ponad 50 tys funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i to przywileje dla wszystkich bez względu na ich status materialny. Mimo, że nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne, ich emerytury są wyższe od średniej płacy krajowej.
Weteranom natomiast i tylko niektórym proponuje się jałmużnę prawie 6-krotnie niższą i to na okres 1 roku. A podkreślić należy, że 10 tys. weteranów, o których mówi projekt ustawy, do nędzy i ubóstwa doprowadziły najpierw prześladowania w PRL i następnie 25 letnia dyskryminacja w III RP, którą państwo reprezentujecie.
Preambuła i uzasadnienie senackiego projektu są bardzo, bardzo dobre i zarazem nie adekwatne do treści artykułów w tym projekcie zawartych. O ironio, w tym czasie władze RP zapoczątkowują przyznawanie rokrocznie dla jednej osoby tzw. "Nagrodę Solidarności" w wysokości 1 mln euro.
Zdaje się, że polscy parlamentarzyści zapomnieli, że mają służyć nam, a nie odwrotnie. Ukraiński Majdan przypomniał rządzącym tę prawdę, a polscy parlamentarzyści zdecydowanie poparli ludzi Majdanu. 
Czas aby po 25 latach we własnym kraju poparli także bojowników polskiego "majdanu", które wtedy nazywał się "S" i który bronił takich samych praw, jakich dziś bronią Ukraińcy. I prawa te obronił, z czego korzyści czerpią wszyscy pozostali.

Apelujemy o uwzględnienie w projekcie ustawy wszystkich propozycji zgłoszonych w obywatelskim projekcie ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1971-89 przekazanym parlamentowi. Nic o nas bez nas!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz