30 lipca 2018

Przekształcenie wieczystego w prawo własności w Warszawie za 3 opłaty roczne?

27 lipca Senat jednogłośnie przyjął ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z uchwaloną ustawą nastąpiłoby przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku nieruchomości mieszkaniowych z dniem 1 stycznia 2019 roku. Opłata za przekształcenie wynosiłaby 20 dotychczasowych opłat rocznych, z tym że samorządy mają możliwość przyznania bonifikat. W przypadku nieruchomości będących własnością skarbu państwa, bonifikata w przypadku jednorazowej wpłaty wyniesie 60% w pierwszym roku przekształcenia. Ustawa teraz czeka na podpis prezydenta, a następnie na ogłoszenie w dzienniku ustaw.

Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE postanowiło nie czekać i złożyło petycję zawierającą projekt uchwały ws. przyznania 85% bonifikaty od opłaty przekształceniowej  przy jednorazowej wpłacie w pierwszym roku przekształcenia. Dlaczego 85%?  Otóż jak stwierdza Stowarzyszenie w uzasadnieniu projektu - w uchwale NR L/1217/2017 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dla osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych Rada Warszawy wyraziła zgodę na udzielenie 95% bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami. Uwzględniając, iż opłatę liczono od różnicy pomiędzy wartością nieruchomości jako prawo własności a prawem użytkowania wieczystego, oznaczało to że po bonifikacie wysokość opłaty przekształceniowej wynosiła równowartość kilku opłat rocznych. Z tego tytułu proponujemy zatem by Rada wyraziła zgodę na przekształcenie i przyjęła w przypadku jednorazowej wpłaty w pierwszym roku przekształcenia – 85% bonifikatę, co oznaczałoby iż opłata przekształceniowa korespondowałaby z dotychczasową opłatą z 95% bonifikatą.

Innymi słowy w Warszawie opłata za przekształcenie wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe wynosiłaby zaledwie 3 opłaty roczne (a nie 20). Termin złożenia petycji-projektu uchwały bonifikatowej jest jak najbardziej celowy. Rada Warszawy ma bowiem 3 miesiące na rozstrzygnięcie, czyli prawdopodobnie nastąpi to na sesji 18 października, czyli jeszcze przed wyborami samorządowymi. A zatem radni będą pod naciskiem wynikającym z kalendarza wyborczego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz