Prawo użytkowanie wieczystego zostanie przekształcone z urzędu i z mocy prawa w przypadku nieruchomości mieszkaniowych - stanowi projekt ustawy, którą 12 lipca na wspólnym wyjazdowym posiedzeniu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju przyjęły sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego. Za projektem było 16 posłów, 9 się wstrzymało. Niestety użytkownicy nie powinni się za nadto cieszyć, wszak za przekształcenie przyjdzie im zapłacić opłatę w wysokości 20 dotychczasowych opłat rocznych (rozłożonych na 20 lat).
Próbę storpedowania projektu poprzez wyłączenie z jego zakresu nieruchomości należących do samorządów terytorialnych podjął przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz opozycji totalnej (PO-PSL-Nowoczesna), twierdzących iż aktualnie nie ma problemu z przekształceniem nieruchomości mieszkaniowych. Ci posłowie nie tylko nie zauważyli, że przekształcenie nieruchomości wielolokalowych jest quasi-niemożliwe, ale także nie baczą na horror drakońskich podwyżek opłat wieczystego w miastach (w szczególności w Warszawie). Zarzucali że objęcie nieruchomości należących do samorządów przekształceniem z urzędu jest niezgodne z konstytucją, całkowicie przeinaczając przy tym treść wyroków trybunału konstytucyjnego.
Po godzinnym sporze, doszło w końcu do procedowania ustawy. Niestety odbywało się to w sposób, który faktycznie nie pozwalał na właściwe przedstawienie racji strony społecznej. Zatem najpierw głos oddawano biuro legislacyjnemu zgłaszające liczne poprawki redakcyjne i porządkowe, następnie posłom, później przedstawicielowi Związku Miast Polskich, i tylko jednemu przedstawicielowi organizacji społecznych przy danym artykule. Ponadto gdy ci ostatni np. ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE próbowali wskazywać na patologię i przestępczy charakter w jakim określano opłaty roczne w Warszawie, szybko ucinano im głos. Tak przyjmowano kolejne artykuły projektu rządowego z drobnymi poprawkami biura legislacyjnego.
W efekcie bonifikaty (do 60%) za jednorazowe przekształcenie użytkowanie wieczystego w prawo własności dotyczyć będą wyłącznie nieruchomości skarbu państwa, a w przypadku samorządowych - mieszkańcy będą musieli liczyć na dobrą wolę włodarzy miast. Rzecz w tym że będzie to po wyborach samorządowych, zatem efektywność nacisku społecznego może być już znacznie mniejsza.
Nie da się nie zauważyć, że w sumie przy tej ustawie rząd poszedł na daleko idące ustępstwa wobec tzw. samorządów i na niekorzyść użytkowników wieczystych. Tak długi termin procedowania (prace trwają od 2016 roku czyli ponad 2 lata) jak się okazało miało między innymi na celu umożliwienie samorządom dokończenie aktualizacji opłat wieczystego. Nie uwzględniono postulatów strony społecznej ws. zmniejszenia wysokości opłaty przekształceniowej czy ws. unieważnienia patologicznych podwyżek.
Nie udało się teraz cokolwiek wywalczyć ale nie kończy to sprawę. Niezależnie od projektu rządowego, Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE złożyło bowiem petycję-odrębny projekt ustawy do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji ws. nieważności podwyżek wieczystego użytkowania w Warszawie w latach 2009-2018.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz