9 maja 2018

Za prawo do własnego mieszkania, dalej trzeba będzie płacić podatek

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie zgodziła się na zwolnienie z podatku nieruchomości mieszkaniowych (domów lub mieszkań) do 110 m2, stanowiących odrębną własność, w których właściciel byłby zameldowany, co proponowało Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Stowarzyszenie wskazywało, że prawo do mieszkania jest podstawowym prawem człowieka, i nie powinno być ono ograniczone podatkiem.

Obecna na posiedzeniu komisji przedstawicielka Ministerstwa Finansów zgodził się że chodzi o niewielkie pieniądze, a zatem nie będzie to znaczące uszczuplenie budżetu samorządów. Równocześnie jednak sprzeciwiła się projektowi wskazując, że skoro to domena samorządów to one powinny decydować w tym zakresie (nie bacząc iż np. rada warszawy odmówiła zwolnienia, gdyż w świetle ustawy nie może dokonać zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego). Przedstawicielka MF mnożyła trudności, a to że zwolnienie nie objęłoby spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (choć właściciele tych mieszkań nie płacą bezpośrednio podatku od nieruchomości), a to że nie wiadomo jak zwolnić grunt pod nieruchomością (a przecież można zwolnić grunt do określonej powierzchni bezpośrednio lub w przeliczeniu udziału).

Senator Martynowski (PIS) zgłosił odrzucenie petycji, i tak też się stało. 

2 komentarze:

  1. Autor zapomniał o innym podatku - rzeczowym i bez górnej granicy, a nakładanym na właścicieli nieruchomości które są położone przy drodze publicznej - jest to obowiązek natychmiastowego usuwania śniegu i lodu z chodnika i połowy jezdni przyległej do danej nieruchomości. W przypadku jezdni nie jest to zwyczajowo egzekwowane. Istnieje też podatek nakładany przez właściciela/administratora drogi wojewódzkiej i krajowej na reklamy (podświetlone) a ustawione na prywatnym gruncie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. petycja dotyczyła tylko mieszkania i gruntu pod mieszkaniem/domem, bez innych obciążeń i obowiązków. Ale jak widać nawet i takie zwolnienie (ok. 70 zł rocznie na mieszkanie) jest dla parlamentarzystów i urzędników nieakceptowalne.

      Usuń