11 października 2017

Będzie protest w związku z brakiem skierowania do Sejmu projektu ustawy?

7 października br. minął 3 miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE wręczone ministrowi Kazimierzowi Smolińskiemu w trakcie demonstracji przed Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa dot. przekazania projektu ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów UD75 wraz z propozycjami poprawek. Projekt od listopada 2016 r. leży w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nie jest formalnie ani przyjęty ani odrzucony przez Radę Ministrów. Ministerstwo niezgodnie z ustawy nie udzieliło odpowiedzi w tej sprawie.

Przypomnijmy, że ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, później 1 października 2017 r.. Termin minął. Minister Smoliński przyjmując w lipcu br delegację Stowarzyszenia zapowiedział, że uczyni wszystko by projekt wszedł w życie w tym roku. Jednakże nawet nie skierowano go do Sejmu czy to w formie projektu rządowego czy poselskiego.

Efekt - użytkownicy wieczyści są zdezorientowani, czy mają składać wnioski o przekształcenie w trybie dotychczasowych przepisów czy nie?. 

W Sejmie rząd wspólnie z posłami wszystkich partii uwalili w komisji petycji nasze propozycje ustawowe, Senat postanowił zaczekać do projektu rządowego złożonego przez rząd i nie zajął się projektem rządowym złożonym przez Stowarzyszenie. Czas leci, rozwiązań brak. Daliśmy bardzo dużo czasu rządowi na rozwiązanie spraw wieczystego użytkowania, ale politycy najwyraźniej lekceważą problemy użytkowników wieczystych. Prawdopodobnie podejmiemy akcję protestacyjną - stwierdza dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. Czas zakończyć horror aktualizacji i zawyżonych opłat wieczystego użytkowania.

1 komentarz:

  1. Jednostka ministerialna zajmująca się merytorycznie z proponowaną ustawą tzw. przekształceniową gruntów na cele mieszkaniowe poinformowała, że z uwagi na bardzo liczne zgłoszenia, uwagi i pewne zastrzeżenia prawne różnorodnych podmiotów oraz mając na uwadze opiniowanie przez prawników rządowych poszczególnych zapisów uniemożliwia terminowe załatwienie sprawy. Ministerstwo być może ponownie przesunie termin, tym razem na przyszły rok, przed wakacjami. Nie ma co spodziewać się szybkiego wejścia ostatecznie ustalonego projektu ustawy, który mógłby zostać zaakceptowany większością głosów za podjęciem w Sejmu. Dopóki nie będzie jednomyślności pomysłodawców i polityków, dopóty nie wejdzie żadna nowelizacja ustawy. W związku z powyższym zostaje czekanie, czekanie i płacenie dotychczasowego wieczystego użytkowania. no, chyba, że użytkownicy przekształcą się na podstawie obecnych przepisów. To z kolei daje większą gwarancję szybszej zamiany stanu prawnego użytkowanych gruntów, z tym że czaso- i materiałochłonne ze strony zainteresowanych i samorządowców. Więc albo składać wnioski zgodnie z obecnym trybem albo czekać na zbawienną ustawę - za jakiś dłuższy okres czasu.

    OdpowiedzUsuń