1 stycznia 2015

CENY GAZU MOGĄ BYĆ WYŻSZE?

Czy w roku 2015 pomimo spadających cen międzynarodowych paliw (w tym gazu), zapłacimy więcej za gaz? Nie jest to wykluczone, w związku ze zmianą sposobu rozliczenia ceny gazu z m3 na kwh. 24.12 Ministerstwo Gospodarki (DRO-III-022-2/5/14) odmówił spełnienia postulatu Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE zmiany rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi, który miał ochronić konsumentów przed wzrostem cen.

Przypomnijmy, iż w trakcie demonstracji 25 listopada przed Kancelarią Rady Ministrów złożono petycję do Premier Ewy Kopacz, w której m.in. żądano wprowadzenie zapisu w rozporządzeniu gwarantującym iż ceny gazu nie wzrosną w związku ze zmianą sposobu przeliczenia zużycia gazu ziemnego z m3 na kwh. Jak bowiem uczy doświadczenie krajów zachodnich w wyniku wprowadzenia zmiany sposobu rozliczenia, nastąpił stopniowy wzrost cen gazu. Uzasadniano to zazwyczaj wyższą kalorycznością gazu. W praktyce jednak konsumenci nie będą mieli żadnej możliwości weryfikacji prawidłowości naliczenia, będą zdani na informacje podawane przez operatora.
Ministerstwo Gospodarki w obszernym piśmie uznało jednak że przepisy obowiązującego rozporządzenia taryfikatora w istotny sposób udoskonaliły uprzednio obowiązujące zasady rozliczeń z odbiorcami, a dotychczasowe doświadczenia w stosowaniu (od dnia 1 sierpnia 2014 r.) nie wskazują na istnienie problemów związanych z ich wdrażaniem w życie. Wręcz komicznie brzmi stwierdzenie, iż w szczególności precyzyjne określenie zasad dokonywania przeliczeń zużycia z jednostek objętości na jednostki energii wyklucza stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne dowolności w naliczaniu opłat za dostarczony odbiorcom gaz ziemny. Jak konsumenci będą mogli realnie zweryfikować prawidłowość ustalenia współczynnika konwersji, tego Ministerstwo już nie wyjaśnia.

Zatem nawet jeżeli ceny międzynarodowe będą spadać, to poprzez zmiany współczynnika konwersji, operatorzy gazowi będą mogli de facto utrzymać podwyższone ceny, oczywiście ze szkodą dla klienta. Stanowisko Ministerstwa Gospodarki, brak zgody na ograniczenie ceny gazu po konwersji do wartości nie wyższej niż ceny wyrażone w m3 według ostatniej taryfy gazowej z okresu sprzed wejścia w życie rozporządzenia de facto oznacza, iż za gaz możemy jednak zapłacić więcej niż w 2013/2014 r. – i to mimo spadających cen na rynkach międzynarodowych.





1 komentarz:

  1. To jest jakaś kpina - na dodatek możliwa tylko w Polsce. Liczniki mamy w m3 co jest podstawą do rozliczeń - wprowadzenie współczynników to element nie weryfikowalny przez odbiorców a zatem nie jest to do końca zgodne z prawem => to tak jak kupowanie "kota w worku", zwłaszcza że inne współczynniki typu przesyłu już się nam wliczają "z powietrza", a abonament - to za co niby jest naliczany ? - rzecznik praw konsumenckich powinien się do tego odnieść (!), bo niedługo za przesył + współczynnik konwersji będziemy dopłacać przy tankowaniu aut na stacjach benzynowych ... to zwyczajne złodziejstwo !

    OdpowiedzUsuń