18 marca 2023

Brak konieczności odpowiednich zezwoleń na przewozy do krajów UE dla ukraińskich przewoźników przedłużone

Jak informują cenyrolnicze.pl Umowa między Ukrainą a Unią Europejską w sprawie liberalizacji drogowego transportu towarowego została przedłużona do 30 czerwca 2024 roku... Stosowne porozumienie osiągnięto podczas pierwszego posiedzenia Wspólnego Komitetu Umowy w sprawie przewozu towarów transportem drogowym. W ciągu pierwszego roku umowa okazała się skuteczna. W okresie jej obowiązywania wolumen dwukierunkowego i tranzytowego transportu drogowego towarów wzrósł o ponad 50%... Umowa o drogowym przewozie towarów została podpisana 29 czerwca 2022 roku. Dokument znosi konieczność uzyskiwania przez ukraińskich przewoźników odpowiednich zezwoleń na przewozy dwustronne i tranzytowe do krajów UE. Porozumienie pozwoliło uniknąć spowolnienia eksportu ukraińskich produktów przez samochodowe punkty kontrolne.


Dodajmy, że ułatwienia powyższe przyczyniły się do zwiększenia importu zbóż i rzepaku do Polski z Ukrainy.

Komisja Europejska zaproponowała także przedłużenie rozporządzenia Parlamentu i Rady UE 870/2022 po 4 czerwca 2023 roku, czyli możliwość bezcłowego i bez kontyngentowego importu z Ukrainy m.in. produktów rolno-spożywczych. 

Minister Henryk Kowalczyk na ostatnim czwartkowym spotkaniu ze związkowcami, na zapytanie ZZR KORONA o los wniosku MRiRW z 19 stycznia br. do Ministra Rozwoju i Technologii o zastosowanie klauzuli ochronnej, przyznał że w przyszłym tygodniu wniosek ten będzie przedmiotem rozstrzygnięcia Komitetu ds. Europejskich, ale nie wróży pozytywnej decyzji.


zob.

https://serwis21.blogspot.com/2023/03/po-spotkaniu-w-mrirw-tylko-obietnice.html

https://serwis21.blogspot.com/2023/03/przepychanka-ministerialna-zamiast.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz