W związku z upływem XI kadencji Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stosownie do przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, powołał Radę Rolników na lata 2023–2025 (zdjęcie MRiRW z uroczystości z 15.02.2023). Rada Rolników składa się z 25 członków, przedstawicieli organizacji rolniczych.
Aż 6 osób jest członkami Solidarności RI, 6 Krajowej Rady Izb Rolniczych, po 2 z ZZR Samoobrona, ZZR Ojczyzna, OPZZRiOR, inne organizacje po 1 przedstawicielu. W Radzie są m.in. prezes KRIR, przewodniczący Solidarności RI, ZZR Ojczyzna, ZZR Samoobrona, ZZRiOR "Regiony", PZZR "Wyzwolenie" itd. Uwzględniając ten fakt, a także udział organizacji rolniczych w innych radach powoływanych w ramach struktur resortu rolnictwa, czy należy się dziwić, że organizacje rolnicze są tak mało (premier zlekceważył apel z 3 lutego o pilne spotkanie).
Jednak Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" nie uczestniczy w radach. ZZR KORONA chce działać efektywnie, a rady powyżej 10 osób często takim atrybutem się nie odznaczają - stwierdza dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, doradca Związku i dodaje - W 2017 roku zmieniono podstawą emerytalną z najniższego wynagrodzenia na kwotową, teraz zmieniono ją na 90% najniższej emerytury. Jakoś nie słyszeliśmy stanowiska Rady Rolników KRUS czy apeli tej rady, by zmienić ten przepis i przywrócić pierwotne brzmienie rządowe czyli 100% najniższej emerytury, a przecież zgodnie z art.71 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, Rada może opiniować projekt ustawy. W Senacie było tylko stanowisko ZZR KORONA w tej sprawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz