24 lutego 2023

Czy porozumienie pomiędzy rządem a związkami rolniczymi jest możliwe?

Jak informuje fronda.pl - 26 lutego odbędzie się coroczny Kongres Polskiego Rolnictwa organizowany przez OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Niestety przebiegnie w atmosferze protestów rolniczych, które trwają od początku grudnia. Jednak na k
ongresie być może dojdzie do spotkania bezpośredniego kierownictwa ZZR KORONA (Alina Ojdana, Daniel Alain Korona) i Solidarności Rolników Indywidualnych (Tomasz Obszański) z premierem Mateuszem Morawieckim. 

Zdaniem portalu istnieje wciąż możliwość porozumienia, albowiem Postulaty ZZR KORONA zasadniczo odbiegają od postulatów innych organizacji, mają charakter merytoryczny i są propozycjami określonych rozwiązań, być może nie zawsze trafionymi, ale jednak konkretnymi. Co prawda rząd nie zgodził się na likwidację funduszy promocji produktów rolno-spożywczych (uznanych przez Związek za niepotrzebne) czy dopłat eksportowych do zbóż (MRiRW po wstępnym przyjęciu ostatecznie uznało, że byłoby to niezgodne z prawem unijnym i zobowiązaniami międzynarodowymi), o tyle jednak kilka innych postulatów Związku zostało wstępnie zaakceptowanych. Jak wynika z pisma wicepremiera Henryka Kowalczyka z 3 lutego do ZZR KORONA – MRiRW uwzględniło w Rządowym Programie Rezerw Strategicznych (RPRS) na lata 2022-2026 znaczne zwiększenie rezerw żywnościowych zbóż. RARS z chwilą uchwalenia ustawy budżetowej na 2023 rok przystąpi do realizacji programu zwiększenia rezerw strategicznych zbóż. Natomiast w zakresie trzody chlewnej podjęte zostały działania mające na celu kontynuację programu pomocowego – tzw. Locha plus – uruchomionego w 2022 r. na podstawie § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.). Ponadto prowadzona jest analiza możliwości uruchomienia programu dla rolników, którzy prowadzą hodowlę trzody chlewnej w strefach z ograniczeniami w związku z ASF (wyrównania kwoty utraconego dochodu za I kwartał 2022 r.). 20 lutego ZZR KORONA wystąpił do premiera o skonkretyzowanie terminów i harmonogramu realizacji przyjętych postulatów. 

Jak stwierdza portal kwestią rozważaną wciąż pozostaje kwestia ewentualnego zastosowania przez rząd Art. 4. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 870/2022, czyli tzw. klauzuli ochronnych na produkty rolno-spożywcze, o którą upomina się Związek. W styczniu Minister Rolnictwa wystąpił w tej kwestii do Ministra Rozwoju i Technologii, który koordynują politykę handlową. Jednakże ostatecznej decyzji w sprawie wystąpienia do UE ws. klauzul ochronnych chyba nie podjęto, a Komisja Europejska wyraża chęć kontynuowania handlu bez ceł i ograniczeń z Ukrainą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz