Jak informuje dorzeczy.pl Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum, w związku z uznaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym.
"Dziś rozpoczynamy postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom za łamanie prawa unijnego przez jej Trybunał Konstytucyjny. Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia. Należy przestrzegać podstaw porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa UE" – napisał komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Chodziło o orzeczenie TK, który uznał m.in. 14 lipca 2021 roku wyższość polskiej konstytucji nad zapisami prawa unijnego. Zdaniem Komisji, narusza to art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej. "Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniach z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. uznał postanowienia traktatów unijnych za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując prymat prawa unijnego. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia" – wskazano w piśmie z grudnia 2021 r.
Odpowiedź Polski z dnia 18 lutego 2022 roku nie usatysfakcjonowała Komisji i teraz grozi ona skargą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
To kolejny krok UE w kierunku pozbawienia naszego kraju resztki suwerenności. Skutki widzimy dzisiaj m.in. w sprawach rolnych, kiedy polski rząd nie ma możliwości ochrony naszego rynku i rolników.
Jest to oczywisty skandal. Konstytucja RP jest aktem nadrzędnym, zarówno w stosunku do umów międzynarodowych, jak i do ustaw krajowych. UE uzurpuje sobie coraz większe prerogatywy, w stosunku władz krajowych. UE kieruje się podwójnymi standardami: jeden standard w stosunku do Francji i Niemiec, drugi dla pozostałych. Czas oświadczyć komisarzom, że obywatele naszego kraju nie życzą sobie jakichkolwiek rozszerzeń kompetencji UE kosztem kompetencji rządu krajowego. Czas żeby krajowi politycy zaczęli przestrzegać konstytucji.
OdpowiedzUsuń