14 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawa Śródmieście oddalił pozew Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE przeciw Skarbowi Państwa Ministrowi Sprawiedliwości o bezskuteczność i nieważność pism sądowych bez pieczątki i bez podpisu.
Stowarzyszenie domagało się uznania nieważności i bezskuteczności pism sądowych (nieistnienia stosunku prawnego) z tytułu otrzymanych i od sądów pism sądowych. Pozew skierowano przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości, który wydał zarządzenie na podstawie których pisma sądowe są wysyłane bez pieczątki i bez podpisu. Początkowo Sąd Rejonowy próbował odrzucić pozew pod absurdalnym zarzutem nie uzupełnienia braków formalnych tj. wskazania wartości 3-miesięcznego najmu, ale Sąd Okręgowy uchylił zarządzenie o zwrocie pozwu. W trakcie rozprawy przedstawiciel Stowarzyszenia podniósł, że zgodnie z art.93 Konstytucji RP zarządzenie ministra nie może ingerować w relację pomiędzy sądem a obywatelem, a ponadto art.148 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie przewiduje delegacji dla ministra w zakresie określenia kwestii podpisu pod pismami sądowymi kierowanymi do stron postępowania. Ponadto Stowarzyszenie wskazało, iż brak podpisu pod pismami sądowymi umożliwia masową obstrukcję prawną, z czego też np. samo Stowarzyszenie korzysta poprzez odpowiednie zażalenia.
Sąd oddalił jednak pozew, ale nie odniósł się do merytorycznych kwestii wskazanych przez Stowarzyszenie, a jedynie do względów formalnych. Zdaniem Sądu pozew o nieistnienie stosunku prawnego wymaga wykazania 2 przesłanek: stosunku prawnego i interesu prawnego. Pomiędzy Stowarzyszeniem a organem Ministrem Sprawiedliwości nie ma stosunku prawnego, gdyż przedmiotem sprawy są pisma sądowe (innymi słowy pozwanymi powinny być sądy, które przesyłają ww. pisma). Ponadto Stowarzyszenie skarżyło pisma sądowe otrzymane w przeszłości i które otrzyma w przyszłości, a nie konkretne rozstrzygnięcia. W pozwie należy tymczasem wykazać interes prawny czyli jaki stosunek prawny wymaga ochrony. Z powyższego wynika, iż pozew powinien być kierowany przeciw sądowi, ws. konkretnych rozstrzygnięć i takich które odnoszą się bezpośrednio do prawa lub stosunku prawnego powoda, wymagającego ochrony.
Wyrok jest nieprawomocny, Stowarzyszenie zażąda pisemnego uzasadnienia wyroku, a następnie zapowiada apelację i dalsze działania prawne, zmierzające do uznania bezprawności zarządzenia ministra sprawiedliwości w kwestii pism sądowych bez podpisu. (sygn. akt VI C 550/14).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz