1 stycznia 2019 roku nastąpi przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. Nastąpi, ale po jakiej cenie. Zgodnie z uchwaloną ustawą, nastąpi to za 20 dotychczasowych opłat wieczystego użytkowania. Samorządy mają co prawda możliwość udzielania bonifikat, ale przekształcenie nastąpi po wyborach samorządowych (21 X i 4 XI), czyli w sytuacji w której nie będą pod presją społeczną.
Odmiennie jednak przedstawia się sytuacja w Warszawie, za sprawą Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. Pod koniec lipca, zaraz po tym jak Sejm i Senat przyjął ustawę (i zanim podpisał ją prezydent - 10 sierpnia), Stowarzyszenie zgłosiło 2 petycje: pierwsza zawierająca projekt uchwały ws bonifikat od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego z 85% bonifikatą (czyli za 3 opłaty roczne) przy jednorazowej płatności (nr 70/2018), i druga ws. wyrażenia zgody na ugody dotyczące aktualizacji opłat rocznych użytkowania wieczystego, wszczętych a nie zakończonych do 31 grudnia 2018 roku (nr 73/2018)
Niezależnie od tego, do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji wpłynął projekt stowarzyszenia ws. unieważnienia podwyżek opłat wieczystego użytkowania w stolicy w latach 2009-2018. https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/petycje/p93018/274_uzytkow_wieczyste_w-wa_30.pdf
Stowarzyszenie uruchomiło procedurę, tak wcześnie, by rozstrzygnięcia w sprawie zapadły w październiku, jeszcze przed I turą wyborów samorządowych (przypominamy 21 października). 27 sierpnia Komisja Rozwoju Gospodarczego Rady M.St. Warszawy zajmowała się petycjami i na jej wniosek przewodniczący rady m.st. Warszawy wystąpił do prezydenta o zajęcie stanowiska w sprawie do 28 września. Następnie nastąpi rozstrzygnięcie komisji i Rady Miasta. Petycja musi być rozstrzygnięta do końca października, a jedyna planowana Sesja ma odbyć się 18 tegoż miesiąca. Dla PO, PIS, Guziała, zwolenników Wojciechowskiego itd. będzie to czas próby.
Jednakże by bonifikaty zostały przyjęte, by Miasto zgodziło się na możliwość ugód ws. aktualizacji wszczętych a nie zakończonych, radni muszą poczuć społeczną presję w formie poparcia dla petycji Stowarzyszenia, uczestnictwa mieszkańców na październikowej sesji Komisji Rozwoju Gospodarczego i 18 października na Radzie Warszawy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz