12 września 2017

Czas letni, czas zimowy, spór ws. zmiany czasu powraca

W mediach pojawiły się informacje jakoby Polskie Stronnictwo Ludowe ma złożyć 12 września do Sejmu projekt ustawy znoszący zmianę czasu i wprowadzający przez cały rok czas letni. W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. U wielu osób powoduje to problemy z przestawieniem organizmu, a dochodzą do tego kłopoty z transportem publicznym w te dwie noce w roku - twierdzi poseł PSL Marek Sawicki. Przy okazji wspomina się o raportach Fundacji Republikańskiej i Kolibra postulujący taki sam kierunek zmian.

Co istotne, media przemilczyły przy tym fakt, że z propozycją rezygnacji zmiany czasu od 2015 roku występowało Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, które składało stosowne projekty ustaw i rozporządzeń. Propozycje były odrzucone przez Sejmową Komisję Petycji (PSL wówczas nie poparł), przez Senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju a sprawę zignorowała (przekazane do Ministerstwa) Kancelaria Prezydenta RP.

Zniesienie zmiany czasu to właściwy kierunek, ale to czas zimowy powinien obowiązywać przez cały rok - przekonuje dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. Dlaczego? - bo czas zimowy jest czasem naturalnym, a letni - sztucznym. Pan Minister martwi się, że w jesieni kończy się pracę po zmroku, ale wprowadzenie czasu letniego w okresie jesieni i zimy, poranki byłyby zbyt ciemne, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży wychodzącej do przedszkoli i szkół. Ponadto mamy doświadczenia rosyjskie, gdzie najpierw wprowadzono czas letni przez cały rok, by po kilku latach jednak uznać że czas zimowy jest lepiej dostosowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz