Piątek 20 października o godz. 15.00 w Warszawie przed Ministerstwem Infrastruktury ul. Chałubińskiego 4/6
protest Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE
przeciw przewlekłości rządu ws. przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności i przestępczej patologii przy aktualizacjach opłat użytkowania wieczystego

25 lutego 2015

PODWYŻSZAJĄ CI OPŁATY WIECZYSTEGO ODWOŁAJ SIĘ

Wiele osób, które otrzymuje podwyżki opłaty wieczystego traktowały je do tej pory jako zło nieuchronne i nie odwoływało się nich. Niektórzy po jakimś czasie dochodzili do wniosku, że to jednak zbyt wysoko, odwoływało się ale za późno. Tymczasem należy walczyć z tym złem, po pierwsze dlatego że nie wolno się godzić na tą bandycką opłatę, po drugie bo można co najmniej opóźnić podwyżkę, a po trzecie że może się np. zdarzyć zmiana przepisów w międzyczasie (która spowoduje zmniejszenie obciążenia dla spraw w toku, tak było w 2011 roku z wprowadzeniem kroczącego charakteru podwyżki).

1.  Jeżeli użytkownikami wieczystymi jest małżeństwo, wówczas każdy z nich odrębnie powinien otrzymać to samo wypowiedzenie opłat (brak doręczenia wypowiedzenia jednemu ze współmałżonków jest wadą formalną). Od otrzymanego wypowiedzenia należy się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu 30 dni. Wniosek nie musi być szczegółowo uzasadniony, wystarczy jedno zdanie że naszym zdaniem podwyżka jest nieuzasadniona, oczywiście lepiej jeżeli takie szersze uzasadnienie jest zawarte. Postępowanie przed SKO jest bez opłat
ODWOŁANIE DO SKO

2. W toku postępowania możesz uzupełnić wniosek o kontroperat szacunkowy (np. przygotowany przez spółdzielnię, wspólnotę) lub o nową argumentację. Miasto podtrzyma swoje stanowisko. SKO wezwie na rozprawę, można przyjść, ale na rozprawie i tak nic nie zapadnie. Wysłuchają, sporządzą protokół a orzeczenie zapada i tak poza rozprawą. Jeżeli był kontroperat szacunkowy SKO zrobi średnią z wycen i proporcjonalnie o tyle obniża się opłatę (zazwyczaj ok. 10-15%). Jeżeli kontroperatu nie było oddali wniosek, chyba że uzna iż doszło do błędów formalnoprawnych (od jakiegoś czasu już ich nie chcą zauważyć).

3. Orzeczenie SKO musi być doręczone obu współmałżonkom. Zazwyczaj doręczają na wspólnie zaadresowanych współmałżonków. To błąd formalny, de facto odebrał zatem tylko ten ze współmałżonków, który pokwitował (a drugi nie). A zatem takie orzeczenie SKO nadal nie jest wiążące i można wciąż płacić starą opłatę, przynajmniej aż do momentu kiedy doręczą orzeczenie każdemu z obojgu współmałżonkom.
zob. http://serwis21.blogspot.com/2015/11/tysiace-osob-z-orzeczonymi-podwyzkami.html

Jeżeli już orzeczenie zostało prawidłowe doręczone (w przypadku małżeństwa - współużytkowników wieczystych, każdemu z osobna, a w przypadku osoby samotnej - ona sama), przysługuje w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia prawo sprzeciwu (adresowanego do SKO), co jest równoznaczne z przekazaniem sprawy do sądu.
Uwaga od niekorzystnego orzeczenia SKO uchylającego podwyżkę, Miasto składa zazwyczaj sprzeciw, co powoduje iż użytkownik wieczysty jest powodem, a Miasto jest pozwanym.
SPRZECIW OD ORZECZENIA SKO

4. Sąd wezwie do uzupełnienia braków formalnych w tym uiszczenia opłaty sądowej (5% od wartości sporu czyli od różnicy pomiędzy nową a starą opłaty, ale można też uznać wyższą opłatę niż starą i wówczas wartość sporu będzie mniejsza) . Należy braki pozwu uzupełnić w terminie 7 dni od dnia doręczenia, natomiast opłaty sądowej się nie uiszcza, tylko się ją skarży w tym samym terminie. Efekt sprawę opóźni się co najmniej kilka miesięcy.
ODPOWIEDŹ NA WEZWANIE I ZAŻALENIE NA OPŁATĘ
Uwaga jeżeli wypowiedzenie dokonano w imieniu Skarbu Państwa, wówczas jako pozwany należy wskazać Skarb Państwa (a nie Gmina/Miasto)

5. Jeżeli już zapadnie postanowienie II instancji oddalające zażalenie na opłatę sądową, wówczas opłatę należy uiścić i sprawa będzie mogła dalej się toczyć. Uwaga warto wiedzieć, iż ze sprawą sądową wiążą się w razie przegranej koszty zastępstwa procesowego (60 zł jeżeli wartość do 500 zł, 180 zł jeżeli do 1500 zł, 600 zł jeżeli do 5000 zł, 1200 zł do 10000 zł), a jeżeli spór będzie dotyczył wartości nieruchomości także koszty opinii biegłego zleconego przez sąd (ok. 2-3000 złotych). Zatem jeżeli wartość sporu nie przekracza co najmniej 5 tysięcy złotych, to gra nie warta świeczki (oszczędności wynikające ze zmniejszenia opłaty w ciągu kilku lat będą mniejsze niż koszt operatu.
W celu uniknięcia kosztów biegłego należy złożyć pismo, iż uznaje się wartość nieruchomości określoną w wycenie miasta w trybie art.229 kpc, co zwiąże Sądowi ręce. Wówczas spór dotyczyć będzie tylko aspektów formalnych wypowiedzenia.
REZYGNACJA ZE SPORU O WYCENĘ, PODTRZYMANIE ZE WZGLĘDU NA WADY FORMALNE
Jeżeli Sąd zgodził się na połączenie spraw kilku użytkowników wieczystych, wówczas koszt operatu rozłoży się na klika osób, a zatem wówczas spór także o wycenę może okazać się opłacalny. Ponadto jeżeli w innym postępowaniu był już dokonany na zlecenie Sądu operat szacunkowy, można wystąpić o uwzględnienie tego operatu przez Sąd także w twojej sprawie. W takich sytuacjach koszty są znacznie mniejsze i nie warto zrezygnować ze sporu o wycenę.

7. Gdy zapadnie wyrok, należy złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia wyroku. Wniosek o uzasadnienie jest bezpłatne. Uwaga na sformułowanie, jeżeli osoba złoży wniosek o odpis wyroku, będzie musiała uiścić 6 zł, a ponadto może przegapić w ten sposób termin odwoławczy.

8. Od chwili doręczenia wyroku z uzasadnieniem, przysługuje w ciągu 14 dni możliwość złożenia apelacji.

9. Sąd ponownie wezwie do uzupełnienia braków formalnych apelacji czyli opłaty sądowej. W odpowiedzi należy złożyć zażalenie na wysokość opłaty, tak jak przy złożeniu pozwu.

12 komentarzy:

 1. Witam obecnie warto walczyć nawet o obniżenie opłat nawet o 100 zł. jeśli wejdzie uwłaszczenie od 1.01.2017r to 100złwięcej X 20lat daje 2000tyś a np 400zł X 20lat 8000tyś. Trzeba myśleć perspektywicznie. Np obecnie płacisz 1000zł za przekształcenie zapłacisz 20 tys,np masz obecnie 1400zł X 20lat = 28tyś do zapłacenia jednorazowo. Pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, sytuacja uległa zmianie wraz z projektem ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego. Spór o wycenę ma teraz sens nawet gdy wartość przedmiotu sporu wynosi ok. 1000 zł.

   Usuń
 2. Walczymy z urzędem marszałkowskim w sprawie podniesienia opłaty za miejsce postojowe z 1% na 3%, w związku z tym mam pytanie.

  Czy na odbiór pisma z decyzją SKO (po rozprawie) jest tak jak w przypadku innych powiadomień urzędowych - 14 dni?

  Mam awizo z 20 marca i zastanawiam się czy zasadne jest wstrzymywanie się z odbiorem pisma (znam decyzję - oczywiście odwołanie bezpodstawne, wniosek odrzucony - taką decyzję otrzymali inni członkowie wspólnoty).

  Inna ciekawostka: jeszcze przed rozprawą w SKO (na dzień albo dwa) otrzymaliśmy pismo informujące, że odwołanie zostało odrzucone. O co tutaj chodzi? Na rozprawie się stawiliśmy i zostaliśmy poinformowani że decyzja zostanie wysłana pocztą - jak już wspomniałem właśnie dostałem awizo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Obowiązuje KPA, czyli na odbiór jest 14 dni kalendarzowych od 1 awiza
   2. Podejrzewam że było to pismo - stanowisko Urzędu Miasta (ma prawo do przestawienia własnego stanowiska przed SKO) przesłanego za pośrednictwem SKO. Natomiast gdyby to było pismo samego SKO, to mielibyśmy do czynienia z rażącym naruszeniem procedur postępowania.
   3. Ważne jest też kto dokonał podniesienia, formalnie musi to czynić organ właściwy (w przypadku województwa - będzie to zarząd województwa, a nie Marszałek lub osoba upoważniona przez Zarząd, przy czym wówczas te upoważnienia powinny być zidentyfikowane w samym wypowiedzeniu stawki z 1 na 3%).

   Usuń
 3. Czy uznanie wartości nieruchomości określonej w wycenie miasta w trybie art.229 kpc jest możliwe już po powołaniu biegłego przez sąd i wykonaniu operatu i przyznania mu wynagrodzenia? Sąd zasądził mu 3000 zł a jego operat wskazuje na wartość większą niż w operacie miasta. Proszę o radę co zrobic aby uniknąć kosztów biegłego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kosztów biegłego się nie uniknie, ale
   1) można cofnąć powództwo i zrzec się roszczenia (wówczas nie będzie potrzebna zgoda drugiej strony), wówczas pozwany będzie miał 2 tygodnie od powiadomienia na złożenie wniosku o zwrot kosztów. Jak sąd je zasądzi trzeba będzie je zapłacić.
   2) można spróbować wystąpić z oświadczeniem o uznaniu wyceny miasta w trybie art.229 kpc, ale koszty sądowe (wynagrodzenie biegłego) trzeba będzie niestety ponieść.
   3) Jeżeli byłyby wady formalne wypowiedzenia, które sąd by uznał, wówczas wszystkie koszty poniesie pozwany czyli miasto.

   Usuń
  2. Dziękuję, a czy jest szansa powodzenia zaskarżenia wynagrodzenia biegłego? Zasądzone wynagrodzenie wydaje sie byc skandalicznie wysokie. Ci sami ludzie przyjmują zlecenia "z ulicy" za 300 zl.

   Usuń
  3. Można próbować, ale szanse są małe.

   Usuń
 4. Jak beda dzielone koszta sadowe w przypadku połączenie spraw (postępowań) z tytułu aktualizacji opłat użytkowania wieczystego dot. tej samej nieruchomości w jedno postępowanie sądowe w przypadku kiedy to spoldzielnia (mniemam ze stanowi ta spoldzielna JEDNA OSOBE, bedac Osoba Prawna reprezentujaca interesy pojednczych czlonkow posiadajacych "spoldzielcze prawo do wlasnosci mieszkania") w stosunku do 6-sciu pozostalych "posiadaczy odrebnej wlasnosci do lokali" w tej samej nieruchomosci? W jakiej skali 1:6, czy solidrnie zatem rozlazane koszta sadow i Bieglego? W Formie solidarnej toznaczy podzielone solidarnie po tyle samo na kazdego Czlonka?
  2)Czy i jakimi przywilejami sa objeci Inwalidzi o wsokim stopniu Niepelnosprawnosci (Wczesniej zawani Grupa Pierwsza)Orzecznictwie i Sadownictwie dla orzeczen cywilnych w Panstwie Polskim w przypadku tak drastycznych podwyzek oplat wieczystego uzytkowania gruntu?

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Opłata sądowa i koszty zastępstwa procesowego są ustalane z osobna od wartości sporu każdego z osobna, natomiast koszt opinii biegłego będzie rozłożona solidarnie czyli na 7, z uwzględnieniem dodatkowo stopnia wygranej/przegranej w stosunku do operatu którego przedkładało miasto.
  2. Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje żadnych ulg z tytułu niepełnosprawności przy opłatach czy aktualizacjach opłat wieczystego użytkowania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy na odwołanie mam tylko 30 dni? Czy mogę się odwołać po 1-2 latach?

  OdpowiedzUsuń
 7. Praktycznie nie ma odwołania. Można złożyć powództwo do sądu np. ws. braku zobowiązań z tytułu podwyżki (jeżeli np. był podpis faksymilem lub inna wada formalna samego wypowiedzenia) ale rozstrzyga sąd, i orzeczenia mogą być różne.
  Pamiętać należy że po 3 latach jeżeli nie było odwołania do SKO lub Urząd Miasta nie wystąpił do sądu o nakaz zapłaty, następuje przedawnienie zobowiązania za dany rok. Czyli za 2014 roku przedawniło się 31 marca 2017.

  OdpowiedzUsuń