29 kwietnia 2023
Uwaga na nowy sposób wyłudzenia pieniędzy
28 kwietnia 2023
Dopłaty do nawozów i zbóż wciąż niepewne, decyzja w rękach Komisji Europejskiej
17 stycznia Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się o kopie legislacyjnych projektów zapowiedzi rządowych z 15 kwietnia oraz informację nt. notyfikacji programów pomocowych do Komisji Europejskiej. 21 kwietnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia a 27.04 MRiRW przekazało odpowiedź Związkowi, z której wynika że:
W tej chwili przygotowywana jest notyfikacja programów do Komisji UE... Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia pomoc będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej określonej w projektowanych przepisach... zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) Nr 2015/1589 w przypadku gdy podjęte zostały decyzje negatywne w sprawach pomocy niezgodnej z prawem, Komisja podejmuje decyzję, że zainteresowane państwo członkowskie podejmie wszelkie konieczne środki w celu windykacji pomocy od beneficjenta. Pomoc podlegająca windykacji na podstawie decyzji o windykacji obejmuje odsetki, które są płatne od dnia, w którym pomoc niezgodna z prawem została udostępniona beneficjentowi do daty jej windykacji.
Innymi słowy, jeżeli Polska wypłaci przed decyzją KE, a ta byłaby negatywna, wówczas beneficjenci czyli rolnicy będą musieli zwrócić kwoty wraz odsetkami. Słowem przyrzeczone dopłaty są wciąż niepewne.
Warto jednak mieć na uwadze, że sprzedaż lub składanie wniosków poza terminami określonymi w rozporządzeniach nie będzie mogło być uwzględnione.
Poniżej kopia pisma MRiRW:
Ciąg dalszy serialu: Wystąpienia do UE o klauzule ochronne
27 kwietnia 2023
Polski rząd zakazał import zboża z Ukrainy, bo zawierało substancje szkodliwe na Słowacji!
15.04 na stronie Dziennika Ustaw, Minister Rozwoju i Technologii ogłosił rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz.U. 2023 poz. 717).
Ani uzasadnienie, ani OSR nie zawiera żadnych informacji nt. wolumenu importu poszczególnych kategorii produktów z Ukrainy, wpływu tegoż importu na rynek krajowy, ani informacji na temat potencjalnych skutków finansowych, czy też informacji ws. szkodliwości ukraińskich produktów importowanych do Polski.
Uzasadnienie i OSR na stronie:
https://legislacja.gov.pl/projekt/12371554/katalog/12965179#12965179
26 kwietnia 2023
Elewarr: drugi projekt w ramach "Spichlerza Północy" w Bartoszycach
Realizacja inwestycji Magazynu Bartoszyce zakłada m.in. zwiększenie powierzchni przechowalniczej o 10 000 ton pojemności magazynowej, poprzez budowę 10 sztuk baterii metalowych silosów lejowych, budowę i montaż nowego zadaszonego kosza przyjęciowo-załadunkowego wraz ciągami transportowymi, aspiracją i samochodową wywrotnicę belkową. Na terenie elewatora powstanie nowa suszarnia dedykowana pod skup zbóż, rzepaku i mokrej kukurydzy, a także wykonane zostaną niezbędne prace ziemne, budowlane, fundamentowe i konstrukcyjne.
Brakowało popytu na polskie zboże, a nie portu?
W debacie publicznej nt. zbóż, racjonalność już dawno odeszła do lamusa. Ostatnio Krajowa Rada Izb Rolniczych wśród propozycji rozwiązań kryzysu zaproponowała cyt. Aby zabezpieczyć rolników przed kryzysem w dłuższej perspektywie, należy pilnie rozpocząć budowę Portu zbożowego (np. na terenie Euro portu w Gdańsku) o dużej przepustowości, z infrastrukturą kolejową ... Taka inwestycja da polskim rolnikom szansę na sprzedaż swojego zboża po konkurencyjnej cenie, co z kolei przyczyni się do rozwoju i przetrwania polskiego rolnictwa oraz poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Potrzeba budowy portu wynika z faktu, że do czasu wojny Rosji na terytorium Ukrainy, transport zboża z zachodu Ukrainy odbywał się przez port morski w Kłajpedzie przez Białoruś. Budując port w Polsce można osiągnąć powstanie nowego szlaku eksportu ukraińskiego zboża do Afryki, co będzie szansą rozwoju dla Polski.
Tymczasem jak wynika ze statystyki opublikowanej przez Izbę Zbożowo-Paszową zasadniczym problemem było nie tyle niewystarczająca przepustowość polskich portów, co zwyczajnie ich niewykorzystanie, z powodu braku wystarczającego popytu na polskie zboże (które było za drogie).
O ile w lipcu 2022 i w marcu 2023 r. eksport zbóż przez polskie porty wyniósł odpowiednio 690 i 673 tys. ton, o tyle w pozostałych miesiącach tego sezonu, eksport przez polskie porty wynosił zaledwie od 237 tys. ton miesięcznie do 458 tys. ton miesięcznie.
25 kwietnia 2023
Warszawa: Najemcy będą walczyć o powierzchnię biurową
- Przed
nami ciekawy czas na rynku powierzchni biurowych w Warszawie, bo dochodzi do
starcia dwóch sił. Utrzymującej się historycznie małej liczby metrów
kwadratowych dostarczanych na rynek, przy całkiem niezłej aktywności najemców. Deweloperzy
co prawda do tej pory nie wstrzymali żadnych działań, ale mierzą się z
niepewnością na rynku inwestycyjnym, brakiem dostępności gruntów oraz mniejszą
liczbą wydawanych pozwoleń na budowę. To oznacza mniejszą podaż i tym samym
zaostrzoną konkurencję o te biurowce, które już na rynku są dostępne. W
przypadku nowych budynków zainteresowani będą musieli zabezpieczać umowy na
długo przed ukończeniem budowy. Będzie się to tyczyło zwłaszcza wysokiej
jakości biurowców w najlepszych lokalizacjach – mówi Paweł
Dobrowolski, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w CBRE.
Najemcy pozostają aktywni, biur nie przybywa
Z najnowszego raportu CBRE wynika, że w pierwszym
kwartale 2023 roku na warszawski rynek biurowy nie dostarczono żadnego nowego
projektu. W budowie pozostaje ok. 200 tys. mkw. nowej powierzchni, z której 60
tys. mkw. ma zostać oddane jeszcze w tym roku. Jednocześnie poziom pustostanów
utrzymuje się na takim samym poziomie jak w końcówce zeszłego roku, czyli 11,6
proc.
Całkowita podaż biurowa w stolicy wynosi aktualnie 6,24 mln mkw. i ta liczba od jakiegoś czasu się nie zmienia. To skutkuje luką podażową, zwłaszcza, że najemcy nadal są aktywni i w pierwszych miesiącach roku popyt sięgnął 159 tys. mkw. To o 40 proc. mniej niż rok wcześniej, ale wtedy mieliśmy do czynienia z historycznie najbardziej aktywny pierwszym kwartałem i jednym z najsilniejszych kwartałów w historii.
- Za popyt na warszawskim rynku biurowym odpowiadają głównie najemcy z sektorów usług dla biznesu, logistyki oraz przetwórstwa i energetyki, którzy w sumie wynajęli niemal połowę wszystkich przestrzeni. Na trzecim miejscu znajduje się sektor finansowy, który odpowiada za 11 proc. popytu w pierwszym kwartale 2023 roku. Patrząc szczegółowo na rodzaje zawieranych umów to dwie trzecie wynajętej powierzchni stanowią nowe umowy, w tym zaledwie jedna transakcja (2 proc. powierzchni) to przednajem, 25 proc. to renegocjacje, a 5 proc. stanowiły ekspansje – podsumowuje Katarzyna Gajewska, dyrektorka w dziale badań CBRE.
Monika Banyś
Biuro Prasowe CBRE
20 kwietnia 2023
Fantazje Mładanowicza ws. Elewarru?
- Elewarr sp. z o.o. realizuje wszystkie swoje zadania statutowe prowadząc działalność gospodarczą na podstawie planów rocznych, decyzji właścicielskich, możliwości finansowych i operacyjnych oraz realizuje wewnętrzną strategię Spółki.
- Elewarr sp. z o.o. z Panem Rafałem Mładanowiczem, ani Pan Mładanowicz z Elewarr sp. z o.o. nie nawiązała żadnej współpracy w zakresie wymiany „myśli” i doświadczeń oraz realizacji pomysłów Pana Mładanowicza opisanych w artykule dotyczących potencjalnej czy realnej aktywności biznesowej Spółki opartej na zbożu ukraińskim, zamiarze jego przechowywania, transportowania i robieniu „biznesu” na zbożu ukraińskim.
- Spółka nie podpisała żadnego listu intencyjnego ani żadnych umów w kierunku realizacji pomysłów Pana Mładanowicza, nie prowadziła z nim rozmów w zakresie przyszłej jakiejkolwiek współpracy. Pan Mładanowicz nie był ani doradcą ani pełnomocnikiem Spółki, nie był w ogóle powiązany w żaden sposób ze Spółką. Spółka w stosunku do Pana Mładanowicza nie była nigdy w żadnej podległości służbowej, ani w żadnej zależności. Nigdy do Spółki nie wpłynęły, ani nie zostały okazane, żadne analizy biznesowe itp., które uwiarygodniałyby twierdzenia Pana Mładanowicza opisane w artykule dot. jego pomysłów na funkcjonowanie gospodarcze Spółki Elewarr, czy składania Spółce propozycji bycia operatorem zbożowym towarów z Ukrainy.
- Elewarr sp. z o.o. informuje, że Pan Mładanowicz chciał w okresie skupu zwiedzić infrastrukturę magazynową Spółki w m. Krupiec i w m. Lubycza Królewska i wówczas poinformował Dyrektora i pracowników Oddziału Spółki, że zależy jemu na „ściąganiu” z Ukrainy dużych wolumenów zboża i przechowywaniu tego zboża w magazynach Spółki.Spółka już w 2019r. przyjęła założenie, że wewnętrzna polityka w zakresie obrotu zbożem i rzepakiem będzie nastawiona na prowadzenie skupu wyłącznie od polskich rolników oraz przechowywanie i składowanie wyłącznie polskich towarów od polskich rolników. Dlatego Spółka wykluczała w 2022r. w ogóle potencjalną współpracę biznesową z Panem Mładanowiczem, który już publicznie był znany jako orędownik zboża i rzepaku ukraińskiego oraz zagospodarowania tego zboża i rzepaku na terenie Polski przez różne instytucje, jego pomysły wiązały się z propozycjami olbrzymich inwestycji (w założeniu chodziło o inwestycje finansowane przez instytucje państwowe), które nie były poparte żadnymi rzetelnymi analizami finansowymi i rynkowymi. Poza tym te pomysły jako bardzo ogólne i bardzo kosztowne nie były traktowane poważnie w zakresie realizacji i finansowania ogłaszanych wizji „zagospodarowania zboża ukraińskiego”, w szybkich okresach.
- Do Spółki Elewarr nie wpłynęło żadne pismo od Pana Mładanowicza dotyczące poszerzenia działalności gospodarczej i zajęcie się tematem tłoczenia oleju, produkcją płatków czy mąki. Zatem nie jest prawdą to, co jest opisane w artykule. Pan Mładanowicz jako były pełnomocnik (o czym w artykule) powinien wiedzieć i mieć świadomość, że w skład GK KGS S.A. wchodzą spółki ZZZ Sp. z o.o. i Stoisław Sp. z o.o. zajmujące się produkcją mąki, a ta druga również płatków.
- Do Spółki Elewarr nie wpłynęło żadne pismo od Pana Mładanowicza dotyczące budowy toru o długości 11 km z granicy Ukrainy bezpośrednio do elewatora Krasnymstawie. Spółka Elewarr posiada w powiecie krasnostawskim jeden elewator (miejscowość Krupiec). Odległość od naszego elewatora do granicy z Ukrainą w linii prostej wynosi około 45 km a nie 11 km, jak twierdzi Pan Mładanowicz. Podczas jedynego spotkania zespołu ds. współpracy z Ukrainą, w której wzięła udział Spółka Elewarr (22.09.2022) Pan Mładanowicz poinformował, że Ukraina nie jest zainteresowana budową toru kolejowego do granicy Polski w miejscowości Rawa Ruska. O rzekomym udziale Spółki Elewarr w projekcie budowy torów Pan Mładanowicz nawet nie wspominał Spółce Elewarr.
18 kwietnia 2023
W imporcie z Ukrainy dominowało zboże paszowe, a nie techniczne
Ile zboża technicznego wjechało do Polski. Czy rzeczywiście jest tak jak informują niektóre media, że nastąpił prawdziwy zalew zboża technicznego?
W celu wyjaśnienia tej kwestii, pełnomocnik Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" - dr Daniel Alain Korona wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem o ilości importowanego zboża (pszenicy i kukurydzy) według kategorii przeznaczenia.
18 kwietnia Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło stosownej informacji cyt.
Import pszenicy i kukurydzy miesięcznie według kategorii (lipiec 2022 - styczeń 2023)
Dane od lutego do 2 kwietnia 2023 roku:
17 kwietnia 2023
ZZR KORONA zwrócił się o konkretne projekty dotyczące zapowiedzi wygłoszone przez Kaczyńskiego
Słyszeliśmy już zbyt wiele haseł i deklaracji, dlatego chcemy poznać jak ma to być realizowane - stwierdza Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona". Dlatego postanowił zweryfikować te zapowiedzi i zwrócił się zatem do prezesa RARS czy cena 1400 zł będzie dotyczyć skupu prowadzonego przez Agencję (włączając oferty złożone do 14 kwietnia), do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o kopie projektów legislacyjnych ww. zapowiedzi a także o informację ws. stosownych notyfikacji do Komisji Europejskiej, a do Ministra Rozwoju - o informację dotyczące uzasadnienia i Oceny Skutków Regulacji wydanego 15 kwietnia rozporządzenia w/s zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, z uwzględnieniem informacji o ilości sprowadzanych produktów rolnych w 2022 i 2023 roku z tego kraju.
Wcześniej Związek zwrócił się także do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o informację nt. ilości sprowadzonego zboża paszowego, konsumpcyjnego, nasiennego i technicznego od 1 lipca 2022 roku.
Czy powstanie zakład odpadów w obszarze Natura 2000 w gminie Zatory?
Czy na terenach rolniczych w obszarze chronionym Natura 2000 nastąpi wybudowanie zakładu zbierania oraz przetwarzania odpadów?
Sam pomysł budowy zakładu gromadzenia i przetwarzania odpadów w Obszarze Natura 2000 musi budzić zdumienie. Gromadzenie i przetworzenie odpadów trudno uznać za neutralne środowiskowo, a tym samym za niemającego wpływu na obszar Natura 2000, zwłaszcza że niektóre odpady jak przyznaje raport będą składowane m.in. na utwardzonym placu zewnętrznym np. odpady tworzyw sztucznych, tworzywa sztuczne, inne niewymienione odpady.
Co na to Główny Inspektorat Ochrony Środowiska? Co na to Ministerstwo i Rozwoju Wsi, czy wystąpi w obronie rolników, którzy mogą zostać poszkodowani w przypadku zgody na ww. inwestycję?
15 kwietnia 2023
Minister Rozwoju i Technologii zakazał nawet import oraz tranzyt ukraińskiego wina
13 kwietnia 2023
Daniel Alain Korona: Oczekujemy merytorycznych rozwiązań, a nie medialnego spektaklu
O spotkaniu ministra rolnictwa z organizacjami rolniczymi 11 kwietnia, o upadku hodowli trzody chlewnej, o sytuacji na rynku zbóż i rzepaku specjalnie dla kanału ZZR "Korona" pełnomocnik Związku - dr Daniel Alain Korona
12 kwietnia 2023
Mieszkańcy żoliborskiego WSM nie godzą się na inwestycję przy ul. Włościańskiej 12
ZZR KORONA: Oczekujemy współpracy merytorycznej, a nie pozorowanego dialogu
11 kwietnia 2023
Usługowy przeładunek zbóż na bocznicy nie jest importem
Elewarr sp. z o.o. informuje, że nie prowadziła, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić skupu ani obrotu importowanych zbóż i rzepaku, m.in. z Ukrainy oraz nie wynajmuje powierzchni magazynowej w celu przechowywania zboża ukraińskiego.
Spółka swoją ofertę skupową zbóż (w tym kukurydzy) i rzepaku kieruje wyłącznie do polskich producentów rolnych, którzy pod rygorem odpowiedzialności prawnej składają oświadczenie o pochodzeniu towaru z ich gospodarstwa. Taki stan faktyczny wpisuje się w aktualną politykę skupową towaru Spółki obowiązującą od 2019r. Spółka wielokrotnie od 2022r. informowała m.in. na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i wypowiedziach medialnych, że nie prowadziła i nie prowadzi skupu zboża importowanego.
Dementujemy wszelkie informacje, które dotyczą rzekomego skupowania przez Spółkę zbóż ukraińskich (w tym kukurydzy) i rzepaku ukraińskiego czy posiadania takiego towaru w naszych magazynach. Publiczne przekazywanie tego rodzaju kłamliwych informacji o rzekomym skupowaniu i przechowywaniu importowanego zboża i rzepaku, stanowi nadużycie, które może spotkać się z odpowiednią reakcją prawną.
10 kwietnia 2023
8 kwietnia 2023
RARS przyjmuje oferty na sprzedaż pszenicy konsumpcyjnej
Przypomnijmy, że zwiększenie rezerw strategicznych był jednym z postulatów Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" zgłoszonego na spotkaniu z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem 29 grudnia, a także w piśmie do premiera Morawieckiego z dnia 10 stycznia br.
Niestety ociągano się 4 miesięcy (mimo naszych nalegań w sprawie) i nie spełniono innych postulatów, które umożliwiłyby efektywne zwiększenie rezerw. Ogłoszono skup, jednak sam sposób realizacji decyzji budzi nasze obawy, iż nie przyniesie ona zamierzonych skutków.
7 kwietnia 2023
Wieczorna pokazówka nowego ministra rolnictwa?
6 kwietnia 2023
Dopiero 5 kwietnia Minister Rozwoju wystąpił do UE przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy?
Jak informuje Interia, tuż po rezygnacji byłego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, minister rozwoju Waldemar Buda zwrócił się do Valdisa Dombrovskisa, unijnego komisarza ds. handlu. Domaga się wprowadzenia "najwyższego poziomu ceł" na zboże importowane do Unii Europejskiego z Ukrainy.
Przypomnijmy, 10 stycznia w piśmie do premiera Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" złożył oficjalny postulat wystąpienia do Komisji Europejskiej o zastosowanie art.4 rozporządzenia 870/2022 czyli tzw. klauzul ochronnych.
19 stycznia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem, by tenże resort jako odpowiedzialny za sprawy handlu złożył taki wniosek do unijnego komisarza ds. rolnictwa - Janusza Wojciechowskiego oraz Valdisa Dombrovskisa, który trzyma pieczę nad unijnym handlem. Od 19 stycznia nie było żadnej decyzji w tej sprawie, zaś Henryk Kowalczyk nie otrzymał oficjalnej odpowiedzi, a resort rolnictwa nie upominał się o nie.
2 lutego Minister Rolnictwa w piśmie informuje Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" o złożonym wniosku 19 stycznia. W ślad za tym Związek występuje 3 lutego do Ministra Rozwoju i Technologii się o możliwość spotkania i udzielenia informacji kiedy zostanie złożony wniosek MRiT do Komisji Europejskiej ws. zastosowania klauzuli ochronnej na podstawie art.4 rozporządzenia w związku z importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, w szczególności w zakresie pszenicy i kukurydzy.
20 lutego wobec braku odpowiedzi Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwraca się do premiera o informację nt. planowanego terminu złożenia wniosku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (lub innego organu rządowego) do Komisji Europejskiej
6 marca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazuje, by w sprawie wniosku o klauzule ochronne zwrócić się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
9 marca ZZR KORONA składa wniosek o informację publiczną do Ministra Rozwoju i Technologii czy wniosek został złożony, jeżeli tak to o jego kopię, a jeżeli nie planowany termin złożenia.
16 marca na spotkaniu Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka z organizacjami związkowymi, na zapytanie ZZR KORONY minister Kowalczyk informuje, iż sprawa wniosku MRiRW o zastosowanie klauzuli ochronnej złożony do Ministra Rozwoju i Technologii ma być w przyszłym tygodniu przedmiotem stanowiska rządu, ale wicepremier nie wróży pozytywnej decyzji w tej kwestii.
22 marca Ministerstwo Rozwoju i Technologii udziela odpowiedzi ZZR KORONA, z której można domniemać, że nie zamierza wystąpić w tej sprawie.
28 marca Minister Sprawiedliwości zapowiada złożenie wniosku do rady ministrów o zastosowaniu klauzuli ochronnej.
Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwraca się zatem o spotkanie w tej kwestii i przesyła dotychczasową korespondencję. Odpowiedzi nie otrzymuje
29 marca na posiedzeniu Okrągłego Stołu Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk informuje, że rząd podjął decyzję o złożeniu wniosku o zastosowanie klauzuli ochronnej
31 marca Premier Morawiecki wraz z kilkoma premierami państw sąsiadujących z Ukrainy wystosowuje apel do Komisji Europejskiej.
4 kwietnia Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwraca się do Prezesa Rady Ministrów w trybie informacji publicznej o kopię wystąpienia rządu do Komisji Europejskiej ws. zastosowania klauzuli ochronnej, a do Ministra Sprawiedliwości o kopie jego wniosku do Rady Ministrów w sprawie.
5 kwietnia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podaje się do dymisji oficjalnie ze względu na stanowisko Komisji Europejskiej, które przedstawiło projekt rozporządzenia znoszący cła na import z Ukrainy do 5 czerwca 2024 roku (projekt ten był znany od 23 lutego 2023 roku). Z komunikatu dowiadujemy się, że to apel premierów uznano za wystąpienia do Komisji Europejskiej.
6 kwietnia w mediach pojawia się informacja o złożeniu przez ZZR „Korona” wniosku o kopię formalnego wystąpienia do Komisji. Niedługo potem ukazuje się informacji Interii.pl że Minister Rozwoju Waldemar Buda w środę wystąpił do unijnego komisarza ds. handlu o przywrócenie ceł (czyli już po złożeniu wniosku 4 kwietnia przez ZZR „Korona”). Oczekujemy, że otrzymamy kopię tego wniosku do komisarza Valdisa Dombrovskisa - oznajmia pełnomocnik ZZR KORONA dr Daniel Alain Korona.