19 października 2018

Nagła zmiana stanowiska ws. bonifikat przy przekształceniu wieczystego w prawo własności w Warszawie. Przyznano 98-99%

Informowaliśmy o działaniach władz miasta, w efekcie których zablokowano petycję Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE dot. przyznania bonifikat ws. przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Jednakże 18 października nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Jak informuje Dziennik.pl - Z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (nr LXXV/2128/2018, projekt druk 2456 + autopoprawka). Uchwała zakłada bonifikatę 98-procentową jako standardową, 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego powyżej 50 lat i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Projekt uchwały był co prawda zapowiedziany przez PIS, ale fakt przegłosowania jej rzez Radę Warszawy (58 za, 0 - przeciw, 0 - wstrzymujących) na 3 dni przed wyborami jest zaskoczeniem, zwłaszcza że punkt ten nie był przewidziany w porządku obrad LXXV sesji Rady. 

Popieramy uchwalone bonifikaty, kompensuje z nawiązką naszą petycję - deklaruje dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE - Niestety uchwała jest nieprecyzyjnie sformułowana, albowiem powinno być wyraźnie stwierdzone, iż dotyczy nieruchomości stanowiących własność m.st. Warszawa. Tymczasem prezydent Warszawy jest organem wykonawczym gminy ale również pełni funkcje starosty reprezentujący skarb państwa. Jednakże w zakresie gruntów należących do Skarbu Państwa podstawą do bonifikat nie może być uchwała rady gminy, ale zarządzenie wojewody. Będziemy wnosić o korektę uchwały, tak aby uchwała nie budziła wątpliwości prawnych.





8 komentarzy:

  1. czy ktoś się orientuje czy ta bonifikata będzie dotyczyła też miejsca postojowego w garażu podziemnym pod budynkiem jeżeli garaż ma oddzielną KW?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ustawa przewiduje opłatę w wysokości 20 lat z możliwością bonifikat udzielana przez samorządy. W praktyce 2% przy 20 latach opłaty, to 0,4 opłaty rocznej. Inaczej mówiąc przy wniosku o jednorazowej wpłacie zapłaci się 0,4 opłaty rocznej, a przy braku wniosku 20 opłat rocznych. Trzeba złożyć wniosek. Wzór wniosku będziemy rozpowszechniać już po 1 stycznia 2019 roku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy ostatecznie grunty w użytkowaniu wieczystym od województwa mazowieckiego również objęte są tą bonifikatą czy to leży w gestii urzędu marszałkowskiego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grunty w użytkowaniu wieczystym od województwa mazowieckiego nie są objęte uchwałą, są one w gestii urzędu marszałkowskiego.

      Usuń
    2. Przepraszam, ale czy mógłby Pan (Admin) wyjaśnić (skomentować) kwestię związaną z garażami i jak się ma całość do województwa mazowieckiego (bo nie bardzo rozumiem co co chodzi w poprzednim komentarzu).
      Zgodnie z ustawą:
      Art. 9. 1. Właściwy organ może udzielić osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych
      lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty od opłaty za dany rok w odniesieniu do
      gruntów stanowiących własność:
      1) Skarbu Państwa – na podstawie zarządzenia wojewody;
      2) jednostki samorządu terytorialnego – na podstawie uchwały właściwej rady albo sejmiku.

      Rozumiem, że w Warszawie są grunty o różnej własności (Skarb Państwa, Miasto st. Warszawa).
      Bonifikata do gruntów Skarbu Państwa obowiązuje zgodnie z ustawą, a dla gruntów M st.Warszawy zgodnie z uchwałą o którą toczone są teraz boje. Czy dobrze to rozumiem. Przynależność gruntów można zobaczyć na mapie http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_wlasnosci

      Jak się ma kwestia związana z garażami. Ustawa o nich wspomina w art. 1 ust 2 pkt. 3 i to jedyna wzmianka (poza aktualizacją starych ustaw). Czy uchwała ustalająca bonifikatę, która powołuje się na ustawę domyślnie i z urzędu dotyczy również garażów?
      Jeżeli nie to może dojść do absurdów gdzie osoby będą musiały zapłacić przy przekształcaniu własności więcej za garaże (bez bonifikaty), niż za sam lokal z 98% bonifikatą.
      Z góry dziękuję za odpowiedź.

      Usuń
  4. Ja 23 października 2018 dostałem pismo o zmianie stawki za MP (miejsce postojowe) w garazu podziemnym z 1% na 3%. Kwota 173zł.
    Jednocześnie w tym piśmie napisane jest: "kwota opłąty rocznej wskazana w niniejszym wypowiedzaniu będzie podstawą wyliczenia opłąty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, zgodnie z ustawą 7ust1 z dnia 20.07.2018".

    Wczoraj odebrałem następne pismo, że stawka ta została wypowiedziana i zmieni się na 1650zł rocznie !!!
    Czyli wzrosło mi relanie z 70zł na 1650zł. To jest bandycki chwyt!
    I teraz mam pytanie. Czy 1 stycznia 2019 to miejsce postojowe będę mógł wykupić z 98% bonifikatą?

    OdpowiedzUsuń