29 kwietnia 2013

WARSZAWA: OŚWIADCZENIA ŚMIECIOWE BEZ NUMERÓW PESEL

Prezydent Miasta za pośrednictwem Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi ustosunkował się do zapytania Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" z dn. 6.04.2013 r. (i ponowione wysłane do BGOK w związku z brakiem odpowiedzi w terminie). Odpowiedź nie rozwiewa naszych wątpliwości prawnych co do osób zobowiązanych do składania deklaracji, naszym zdaniem urząd miasta opiera się na błędnej wykładni przepisów.
Tym niemniej Urząd wyjaśnił kilka istotnych kwestii:
1. Odpowiedzialność zbiorowa. W przypadku w którym część mieszkańców w budynkach wielo-lokalowych nie będzie przestrzegać selekcjonowania śmieci mimo deklaracji, wyższymi kosztami będą obciążeni wówczas wszyscy mieszkańcy nieruchomości (także ci, którzy dokonują selekcji odpadów). To naruszenie zasad demokratycznego państwa prawnego.
2. Zarządcom nieruchomości nie podajemy danych osobowych np. PESEL: W oświadczeniach zbieranych przez spółdzielnie i wspólnoty, należy przekazywać tylko liczbę mieszkańców i sposób zbierania odpadów (selekcjonowane lub nieselekcjonowane). Żadne inne informacje nie są wymagane.
3. Podajemy liczbę mieszkańców: W deklaracjach lub oświadczeniach podajemy liczbę mieszkańców, a nie osób zameldowanych.




1 komentarz:

  1. Zarząd Wspólnoty to sobie morze pogwizdać a nie podejmować uchwały, uchwały podejmuje zawsze cała wspólnota (mylą ze spółdzielnią gdzie uchwały podejmuje rada nadzorcza) i tylko w zakresie części wspólnej. Śmieci według ustawy są właściciela lokalu a po jego opuszczenia miasta, gdzie tu jest miejsce dla Wspólnoty? Chyba jedynie w zakresie śmieci z posesji wspólnej. Inną sprawą jest że w nieruchomości 3/4 będą chcieli segregować a 1/4 nie. Ta 1/4 z góry chce płacić więcej, dlaczego reszta ma płacić także więcej. Dlaczego odmienne przepisy stosują dla współwłaścicieli a inne dla wspólnot, które składają się ze współwłaścicieli?

    OdpowiedzUsuń