9 kwietnia 2013

OPŁATY ZA ŚMIECIE: SPÓŁDZIELNIA, ZARZĄD WSPÓLNOTY NIE JEST ZOBOWIĄZANY DO ZACHOWANIA TAJEMNICY SKARBOWEJ?


9.04 - STOWARZYSZENIE INTERESU SPOŁECZNEGO „Wieczyste” zwróciło się do Ministra Finansów o wyjaśnienie kwestii składania  deklaracji i uiszczenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (skoro  w świetle przepisów prawnych, do tych spraw stosuje się m.in. przepisy ordynacji podatkowej). Stowarzyszenie zwraca uwagę, iż zgodnie z art.6m ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.
W świetle tego zapisu uprawnionym do złożenia deklaracji i uiszczenia opłat jest właściciel nieruchomości czyli m.in. właściciele wyodrębnionych lokali mieszkalnych.
Wedle stanowisk i opinii różnych władz publicznych (gmin, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), opierających się na art.2 ust.3 ustawy (Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybranyobowiązek składania deklaracji i uiszczenia opłat w przypadku budynków wielo-lokalowych ma spoczywać zatem na zarządcach nieruchomości (spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe), a nie na samych właścicieli.
Powstaje jednak wątpliwość czy zarządca nieruchomości jest uprawniony do wykonywania czynności podatkowych (deklaracje i uiszczenia opłat) w imieniu podatników jakimi są właściciele nieruchomości, albowiem art.6 q ustawy stanowi, iż W sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Czy zarządca nieruchomości może zatem domagać się oświadczeń/deklaracji, które mają charakter podatkowy, skoro nie został zobowiązany do zachowania tajemnicy skarbowej – tak jak pracownicy organów podatkowych. Na tym tle już doszło do problemów w związku z żądaniem przez spółdzielnie np. numerów PESEL właścicieli mieszkań a także współmieszkańców. Dla porównania w przypadku podatku od nieruchomości, właściciele lokali wyodrębnionych w budynkach wielomieszkaniowych zobowiązani są do bezpośredniego uiszczenia podatku do urzędu gminy, a nie poprzez zarządcy nieruchomości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz