24 lutego 2015

SLD I PSL CHCE CI ZABRAĆ PRAWO DO WŁASNEGO MIESZKANIA, ŻĄDAJ ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI

Większość osób w spółdzielniach posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wydaje im się, że posiadają swoje mieszkania, a równocześnie wszystko załatwia spółdzielnia. Niby prosty, wygodny układ. Niby… Dziś można jeszcze przekształcić w odrębną własność, wkrótce takiej możliwości spółdzielcy mogą zostać pozbawieni.

Wielu z mieszkańców sądzi, ze z wyodrębnieniem lokalu wiążą się koszty i wyższe opłaty. Pogląd mylny. Wprawdzie wraz z wyodrębnieniem powstają koszty jak taksa notarialna (łącznie ok. 1000 zł), ale zasadniczo innych nie ma. Pogląd o wyższych opłatach wynika z faktu, że wyodrębnieni muszą bezpośrednio do gminy dokonać jednorazowo wpłaty opłat wieczystego i podatku od nieruchomości z tytułu udziału w nieruchomości (gdy poprzednio pozycje te figurowały co miesiąc w czynszu). 

W rzeczywistości większość spółdzielców nie zdają sobie sprawę, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to ograniczone prawo rzeczowe, co oznacza że choć prawo jest zbywalne, dziedziczne, podlegające obciążeniu i egzekucji, nadal nie jest to nasza własność, właścicielem jest nadal spółdzielnia, z wszelkimi tego konsekwencjami np. spółdzielnia może obciążyć hipoteką.

Co daje wyodrębnienie, czyli pełna własność:
- Spółdzielnia nie może twojego lokalu mieszkalnego obciążyć np. hipoteką. W przypadku upadłości lub likwidacji spółdzielni nie trzeba się martwić losem prawnym mieszkania.
- Otwiera drogę do tworzenia wspólnoty mieszkaniowej lokalu w budynku (oczywiście w przypadku spełnieniu warunków ustawowych)
- wyższą wartość mieszkania. Rynek nieruchomości różnicuje już wartość spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu od pełnej własności na korzyść tego drugiego, czyli mieszkanie wyodrębnione jest więcej warte. Skoro mieszkanie wyodrębnione ma wyższą wartość, to można je odsprzedać za wyższą wartość lub łatwiej uzyskać kredyt.

Pod względem kosztów nie ma specjalnych różnic. Czasami powstają różnice na tle opłat wieczystego, ale wkrótce problem ten może przestać istnieć w wyniku presji na przekształcenie wieczystego w prawo własności.

Uwaga. w dniu 23.10.2013 r. połączone siły SLD i PSL zgłosiły wniosek do Trybunału o uznaniu za niezgodne z konstytucją przepisów pozwalających na przekształcenie spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność (pisaliśmy o tym w http://serwis21.blogspot.com/2014/09/psl-i-sld-chca-pozbawic-mieszkancow.html). Jeżeli Trybunał przychyli się do wniosku, wówczas przekształcenie będzie niemożliwe, ale nie będzie to mogło dotyczyć sytuacji wcześniejszych, ze względu na prawa nabyte.

ZATEM POSPIESZ SIĘ I ZŁÓŻ WNIOSEK, BY NIE MOGLI ZABRAĆ CI TWOJEJ WŁASNOŚCI.

2 komentarze:

  1. A co to za różnica. I tak nikogo nie stać na nowe mieszkania przez obecne ceny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, chcą nam zabrać wszystko. Nasza własność, prawo po naszej stronie.

    OdpowiedzUsuń