Minęły już 4 lata od przekształcenia użytkowane wieczystego nieruchomości mieszkaniowych. Jednakże nadal toczą się spory z tym związane.
Do niektórych mieszkańców na Żoliborzu (np. przy ul. Tołwińskiego 6) trafiają zawiadomienia egzekucyjne np. informujące o zajęciu emerytury. Z tytułów wykonawczych wynika, że ma to związek z opłatą przekształceniową za 3 lata (2021-2023). Zaskoczeni są mieszkańcy, którzy już w 2019 roku składali zgłoszenie jednorazowej opłaty wraz z bonifikatą, a stosowną opłatę uiścili. Jednak jak informują mieszkańcy, do tej pory urząd nie odniósł się do kwestii należnej bonifikaty, ale próbują wyegzekwować nienależne pieniądze.
W przypadku zgłoszenia w 2019 roku zgodnie z art.7 ust.7 i 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, zamiar jednorazowego wniesienia opłaty z tytułu przekształcenia nieruchomości wynikającej z ust. 6 ustawy (opłata jednorazowa) z uwzględnieniem bonifikaty określonej w §1 uchwały nr LXXV/2128/2018 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z dnia 18 października 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, przysługiwała wówczas 98-99% bonifikata.
Prawo do bonifikaty następuje z mocy prawa, a nie na mocy decyzji uznaniowej organu. A zatem jeżeli uiszczona została należność z tytułu jednorazowej opłaty z uwzględnieniem bonifikaty, należność już nie istnieje i jakakolwiek próba wyegzekwowania stanowi naruszenie prawa.
Mieszkańcy, którzy otrzymują takowe zawiadomienia, powinny złożyć do organu zarzut do postępowania egzekucyjnego (art.33 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji), co skutkuje zawieszeniem postępowania do czasu wydania postanowienia ostatecznego (art.35 u.p.e.a)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz