31 sierpnia 2018

Koniec ze zmianą czasu w Europie?

Likwidacja zmiany czasu (zimowy/letni) jest przesądzona – ogłosił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zmiany czasu urzędowego o godzinę w ostatnią niedzielę marca i października od dłuższego czasu irytowała obywateli państw członkowskich. Mimo apeli, w tym europarlamentarzystów, Komisja Europejska długo pozostawała głucha i odmawiała zniesienia zmiany czasu. W końcu Komisja na wniosek parlamentu europejskiego zainicjowała internetową ankietę, w której 84 procent z 4,6 mln uczestników z UE opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu. W konsultacjach uczestniczyło blisko 4 proc. społeczeństwa  Niemiec (3 mln osób), 0,04% we Włoszech, 0,34 proc. społeczeństwa w Polsce (aż 95 proc. ankietowanych w naszym kraju było za zniesieniem zmiany czasu).

Jeśli Komisja przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący zniesienia zmiany czasu, będą go musiały jeszcze przyjąć Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

Przypomnijmy, że w Polsce z projektami zniesienia zmiany czasu i ustanowienia na stałe czasu środkowoeuropejskiego występowało od 2015 roku Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Jednakże kolejne organy władzy od(prezydent, KPRM, ministerstwo rozwoju, sejm, senat) odrzucały te propozycje. W końcu w ubiegłym roku komisja sejmowa przyjęła projekt ustawy autorstwa PSL znoszący zmianę czasu i wprowadzający w Polsce czas wschodnioeuropejski (zwany dla zmylenia - czasem letnim środkowoeuropejskim), 
http://serwis21.blogspot.com/2017/10/komisja-sejmowa-za-zniesieniem-zmiany.html
Na tą zmianę nie zgodził się rząd ze względu na niezgodność z prawem unijnym.
http://serwis21.blogspot.com/2017/11/rzad-rezygnuje-z-suwerennosci-w.html

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki przestawimy na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. Oby była to już ostatnia zmiana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz