8 stycznia 2019

Urząd nie przyjął wniosku użytkownika i narzucił swój wniosek

7.01.2019 Mieszkaniec  warszawskiego Żoliborza przyniósł wniosek ws. przekształcenia wieczystego w prawo własności do Urzędu Dzielnicy. Podczas złożenia wniosku pracownik urzędu dzielnicy przyniesiony wniosek  mieszkańca nazwał drukiem nieformalnym, uniemożliwiającym jego przyjęcie!  W zamian,  łaskawy pracownik podał mu "formalny właściwy druk" obowiązujący w urzędzie.  Niestety mieszkaniec okazał pokorę  i posłuszeństwo wobec "urzędnika". (sic!)

Przypominamy, że nie ma tzw. "formalny właściwego druku" w/s przekształcenia wieczystego użytkowania wieczystego w prawo własności dokonywanego na mocy ustawy z 20 lipca 2018 r. Urzędnicy wprowadzają w błąd, bo nie chcą dopuścić do uzyskania praw nabytych. 

Wniosek o zaświadczenie (bez wpisania punktu o uwzględnienie bonifikaty) nie będzie rodził skutków prawnych w zakresie praw nabytych do bonifikaty. I oto w całej sprawie chodzi. Władze Warszawy myślą jak ograniczyć mieszkańcom bonifikaty. Cofnęli się co prawda w grudniu, ale po wyborach europejskich, a tym bardziej po parlamentarnych nie będą musieli się ograniczać. Dlatego apelujemy by nie dać się zwieść i składać pisma zawierające wniosek o wydanie zaświadczenia, zgłoszenie zamiaru jednorazowej płatności z uwzględnieniem bonifikaty zgodnie z uchwałą z 18/10/2018.

6 komentarzy:

  1. Dzień dobry, proszę o podpowiedź czy w przypadku gdy posiadam mieszkanie wraz z garażem i piwnicą to bonifikatę 98% stosuję do całości i uzyskaną kwotę przekształceniową zamieszczam we wniosku wraz z jednoczesnym przelewem czy bonifikatę stosuję wyłącznie w stosunku do mieszkania (i może piwnicy).
    Drugie pytanie to czy urząd dzielnicy może podnieść (zmienić) w tym roku wielkość opłaty bazowej (opłaty rocznej) jaką płaciłem do tej pory zmieniając np. opłatę za garaż zmieniając oprocentowanie z 1% na 3%?
    Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. 1. Naszym zdaniem bonifikata dotyczy całości, a nie tylko mieszkania. Ale nie wiemy jakie stanowisko zajmą sądy.
    2. Niestety może zmienić, z tym że wypowiedzenie powinno było być doręczone przed 1 stycznia. Jeżeli po to trzeba złożyć wniosek do SKO o bezskuteczność zmiany stawki (zgodnie z prawem do 31 grudnia organ powinien był doręczyć).

    OdpowiedzUsuń
  3. Taka ciekawostka Urząd dzielnicy informuje na swojej stronie internetowej:
    W związku z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. prawem przekształcenia użytkowania w prawo własności nieruchomości, proszę o zapoznanie się z informacją dostępną na stronie: https://warszawa19115.pl/-/przeksztalcenie-prawa-uzytkowania-wieczystego-w-prawo-wlasnosci-nieruchomosci-stanowiacych-wlasnosc-m-st-warszawy-w-trybie-ustawy-z-dnia-20-lipca-2018

    Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, przekształcenie następuje z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2019 r.

    Biorąc pod uwagę treść w/w ustawy pojawia się jednak wątpliwość, czy dana nieruchomość zostanie przekształcona z dniem 1 stycznia 2019 r., ze skutkiem na inny dzień, czy też w ogóle zostanie przekształcona (w przypadku braku przesłanek przekształcenia wynikających z ustawy).

    Ze względu na konieczność sprawdzenia wielu kwestii, wydanie zaświadczenia może wydłużyć się ponad datę 29.02.2020r. (termin zapłaty pierwszej opłaty przekształceniowej), dlatego z ostrożności zasadne jest, aby użytkownik wieczysty/właściciel dokonał wpłaty do 31 marca 2019r. opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu (jako opłaty przekształceniowej).

    żródło: http://www.urzadochota.waw.pl/page/456,wom.html

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzień dobry, proszę uprzejmie o pomoc, jak należy interpretować zapis § 1 ust. 2 uchwały nr LXXV/2128/2018 rady m. st. Warszawy przyznający 99% bonifikatę dla osób fizycznych które cyt. „wniosły opłatę za co najmniej 50-letni okres użytkowania wieczystego”.
    Grunt został oddany w użytkowanie wieczyste w 1960 r. Użytkownikiem wieczystym była Spółdzielnia Mieszkaniowa. W 2010 r. nabyłem na wtórnym rynku spółdzielcze prawo do lokalu znajdującym się w zasobach w/w Spółdzielni. W 2011 r. przekształciłem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność. Czy jako następcy prawnemu w/w Spółdzielni przysługuje mi prawo do 99% zniżki z tytułu uzyskania prawa własności gruntu ?
    Reasumując, czy okres użytkowania wieczystego gruntu przez Spółdzielnię Mieszkaniową jest uwzględniany przy ustalaniu dla członka tej Spółdzielni wysokości opłaty z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania we własność gruntu ?
    Wyjaśniam, że członek Spółdzielni posiada prawo odrębnej własności lokalu w budynku tej Spółdzielni Mieszkaniowej i jest w zakresie prawa do gruntu jej następcą prawnym.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ważny jest moment oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, a nie moment nabycia. W momencie wyodrębnienia lokalu i udziału w gruncie, nastąpiło przejęcie praw i obowiązków. A zatem w pana przypadku przysługuje 99% bonifikaty.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję Panu uprzejmie za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń