Niby władze Warszawy wycofały się z obniżki bonifikaty, niby ... Wczoraj informowaliśmy o utrudnieniach czynione przez Urząd Dzielnicy Żoliborz przy przyjmowaniu wniosków o wydanie zaświadczeń bonifikatowych. Okazuje się, że problemy pojawiają się także w innych dzielnicach. Do Urzędu Dzielnicowego Ochota udali się użytkownicy wieczyści, którzy chcieli złożyć wnioski i od razu zapłacić. Wnioski przyjęto, opłatę skarbową 50 zł także, ale już wyliczonej kwoty opłaty wraz z przysługującą bonifikatą - odmówiono przyjęcia. Kasjerka w U.D. odmówiła przyjęcia pieniędzy na mocy decyzji wydanej przez kierownictwo !!!
Najwyraźniej władze Warszawy coś szykują przeciw użytkownikom wieczystym, by pozbawić ich należnych praw. Dlatego też wzywamy do składania wniosków do urzędów dzielnicowych załączając im kopie dokonanych wpłat (opłata skarbowa, opłata przekształceniowa z bonifikatą). Skoro odmawiają przyjęcia w kasie opłaty przekształceniowej, można dokonać wpłaty na rachunek bankowy urzędu (to samo na które wpłacane opłatę wieczystego) zaznaczając w tytule wpłaty "jednorazowa opłata przekształceniowa wieczystego z uwzględnieniem bonifikaty".
Panie Alanie, proszę o komentarz do następującego tematu:
OdpowiedzUsuńM.St. Warszawa umieściło na swojej stronie internetowej wytyczne odnośnie: co z opłatą za wieczyste uzytkowanie za rok 2019: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/co-z-op-za-rok-2019 i zawarł tam poniższe informacje, że: Mieszkańcy, którzy nie otrzymają zaświadczenia przed końcem marca MOGĄ wnieść opłatę za rok 2019. Po wydaniu dokumentu wpłata zostanie przeksięgowana na poczet tzw. opłaty przekształceniowej. Taka procedura będzie obowiązywała we wszystkich dzielnicach.
PYTANIE:
Czy w przypadku złożenia na początku stycznia br. wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa/udziału w prawie wieczystego użytkowania w prawo własności dla nieruchomości zabudowanej na cele mieszkaniowe wraz z jednoczesnym zamiarem jednorazowego wniesienia opłaty z tytułu przekształcenia ww. nieruchomości (opłata jednorazowa) z uwzględnieniem bonifikaty i wniesieniem obydwu opłat (skarbowej i przekształceniowej) oraz otrzymaniem odpowiedzi z miasta, że "rozpatrzenie złożonych wniosków o wydanie zaświadczenia będzie mozliwe dopiero po 31.03.2019r.", czy powinno się wnieść opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu za rok 2019, aby nie mieć zaległości podatkowej?
CYTAT ZE STRONY M.ST. WARSZAWY:
Ustawodawca nie rozwiązał problemu związanego z koniecznością uiszczenia opłaty rocznej przez osoby, które do 31 marca nie otrzymają dokumentu potwierdzającego przekształcenie. Miasto opracowało jednak procedurę, która pozwoli mieszkańcom na jej zapłatę i zaliczenie na poczet opłaty jednorazowej.
- To kolejna poważna luka w ustawie. Przewidziano 12-miesięczny okres na wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie nie korygując jednocześnie terminu zapłaty opłaty rocznej. W efekcie czego powstał chaos a mieszkańcy są zdezorientowani. Ponieważ nie doczekaliśmy się rozwiązania ani jednoznacznej odpowiedzi, postanowiliśmy sami rozwiązać ten problem – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Warszawiacy do końca roku - bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków - otrzymają zaświadczenia potwierdzające przekształcenie od urzędów dzielnic.
(…)
Co mają zrobić mieszkańcy?
Tymczasem 31 marca upływa termin wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste - art. 71 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami: „opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok”).
Wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych do 31 marca nie dowie się czy ich nieruchomość już uległa przekształceniu czy też nastąpi to w innym terminie, po wykonaniu dodatkowych czynności np. z dniem wyłączenia z księgi wieczystej gruntów niespełniających warunków.
Mieszkańcy, którzy nie otrzymają zaświadczenia przed końcem marca mogą wnieść opłatę za rok 2019. Po wydaniu dokumentu wpłata zostanie przeksięgowana na poczet tzw. opłaty przekształceniowej. Taka procedura będzie obowiązywała we wszystkich dzielnicach – dodaje wiceprezydent.
Warunkiem jej przeksięgowania i zaliczenia będzie złożenie dyspozycji przeksięgowania zapłaconej opłaty. Nadpłaty powstałe po przeksięgowaniu opłaty będą zwracane, na wniosek mieszkańców, przez urzędy dzielnic.
https://serwis21.blogspot.com/2019/03/jedni-maja-wieczyste-uzytkowanie.html
OdpowiedzUsuń